Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Enesetapuvõitlejad võtsid Kabuli lennuvälja sihtmärgiks

26.08.2021
Kriis Kabuli lennujaamas.
© Scanpix

Afganistani Kabuli lennujaama lähistel leidsid aset võimsad plahvatused, seda ajal, mil jätkub USA ja teiste riikide kodanike ning nende liitlaste evakueerimine. Enesetapurünnakud võivad olukorda seal kardinaalselt muuta.

Afganistanis Kabuli lennujaama lähistel neljapäeval toimunud kahes plahvatuses hukkus vähemalt viis inimest ning enam kui tosin viidi haiglasse, teatas AFP.

“Palju surnukehi ja vigastatuid, vähemalt viis hukkus,” ütles AFP fotograaf haiglast.

Vene välisministeeriumi teatel hukkus esimeses enesetapurünnakus vähemalt kaks inimest ja 15 sai vigastada.

“Me võime kinnitada plahvatust Kabuli lennujaama lähistel… Me pakume täiendavaid üksikasju, kui me saame,” ütles Pentagoni pressiesindaja John Kirby varem.

Kinnitamata andmetel leidis plahvatus aset lennujaama peasissepääsu Abbey värava lähistel, kuhu viimaste päevade jooksul on kogunenud tuhandeid inimesi.

Teistel andmetel leidis see aset Abbey värava lähistel hotelli Baron juures.

USA ja teiste riikide ametnikud ütlesid varem, et luureandmete järgi ähvardavad lennujaama rünnata enesetapuvõitlejad.

Teated julgeolekuohust, mis ajendasid USA välisministeeriumi manitsema ameeriklasi Kabuli lennujaama ümbrusest lahkuma, on usaldusväärsed, ütles Ühendriikide suursaadiku kohusetäitja Ross Wilson varem neljapäeval.

Wilson ütles Kabulist ABC Newsile, et ei saa ohu olemust ega hetkestaatust täpsustada.

“Sellesse suhtutakse kui usutavasse, otsesesse ja mõjuvasse,” kinnitas ta.

USA püüab Afganistani jäänud ameeriklasi riigist välja viia. Välisminister Antony Blinken ütles kolmapäeval, et evakueerimist ootab 1500 ameeriklast, kuid oht, et lennujaam sihikule võetakse, kasvab üha.

President Joe Biden on määranud evakuatsiooni lõpptähtajaks teisipäeva.

Wilson keeldus kommenteerimast teateid, et evakuatsioon võidakse lõpetada juba reedel. Tema sõnul on lahkuda soovivatel ameeriklastel ohutu võimalus lennujaama pääseda, aga kindlasti ähvardab oht afgaane, kes enne Bideni määratud tähtaega riigist välja ei pääse.

Evakuatsioonilennud on kestnud lakkamatult peaaegu kaks nädalat ja Afganistanist on välja toimetatud tuhandeid afgaane, kuid veel tuhanded püüavad lennujaama pääseda.

Lende jätkati ka neljapäeval hoolimata autopommihoiatustest lennujaama lähistel.

Valge Maja teatel oli neljapäeva hommikuks ööpäeva jooksul evakueeritud 13 000 inimest. 5100 inimest toodi ära USA sõjalennukitega, 8300 liitlaste ja partnerite lennukitega.

Päev varem suudeti evakueerida 19 000 inimest.

USA Kabuli saatkond andis kolmapäeval julgeolekuhoiatuse, käskides Ameerika kodanikel kolmest lennujaama väravast eemale hoida. Ka Briti relvajõudude minister James Heappey ütles, et väga usaldusväärsetel andmetel ähvardab lennujaama lähemal ajal rünnakuoht.

USA ametnike sõnul on oht seotud äärmusrühmitusega Islamiriik ja kasutada võidakse autopomme.

AFP – AP – Baltic News Service