ERR: Ukraina sõda kannustas HIV-i levikut riigi suurlinnadesse

Maailm,
©Scanpix
Kondoomid

Ukraina idaosas lõõmav konflikt on mõjutanud riiki rohkem kui ühel viisil. HI-viirust kandvate sõjapõgenike tõttu on kasvanud järsult nakatumisrisk ka Ukraina suurlinnades nagu Kiiev ja Odessa. Seejuures pole HIV enam ainult süstivate narkomaanide seas leviv haigus, kirjutas ERR 2018. aastal.

“Umbes pooled HIV-kandjatest pole ise teadlikud, et nad on üleüldse nakatunud,” nentis uurimuse esimene autor Tetyana Vasylyeva, Oxfordi ülikooli viroloog. Selles osas meenutab olukord ja üldised suundmused Eestit. Ukrainas on tõusnud viiruse leviku seisukohalt viimasel ajal olulisele kohale aga veel üks tegur – sõda.

Ilmunud töös kaardistas Vasylyeva koos kolleegidega HIV-i levikut geneetiliste meetoditega. “Suurimad viiruse eksportijad olid Ukraina idaosa kaks kõige suuremat linna – Donetsk ja Lugansk. Leidsime tõendeid pigem juba eelnevate nakkusjuhtude ruumilisest ümberjaotumisest, mitte uutest nakkusjuhtudest,” selgitas doktorant. Donetski ja Luganskit polnud Ukraina valitsus enda käes hoidnud alates 2014. aastast.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused