Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Estonia hukk: maineka preemia saanud filmitegijad on langenud Rootsis teiste ajakirjanike kadeduse alla

-
30.11.2020
Vigastus Estonia laevakeres.

Osa Rootsi meediast on võtnud hoiaku, et maineka ajakirjanduspreemiaga hinnatud Estonia hukust vändanud skandaalse filmi tegijad auklikuks lasta. Nimelt püütakse tekitada poleemikat selle üle, justkui kõnesolev dokumentaalfilm pole objektiivne.

Nii võttis viimati Rootsi Raadio meediakriitika saade luubi alla asjaolu, et filmi lõppmontaažist jäi välja väiksem, kuid katastroofi põhjuste tõlgendamisel olulist rolli mängiv auk laevakeres.

Bonnieri ajakirjandusauhinnad. Suure auhinna „Aasta paljastaja 2020“ pälvinud Estonia-filmi režissöör Henrik Evertsson oli juba saanud kriitikat mitteajakirjanduslikkuse eest nii ajakirjalt Filter kui ka ajalehelt Aftonbladet. Nüüd liitus kriitikutega ka Sveriges Radio saatejuht Johan Cedersjö koos saatekülalistest ajakirjanikega. Režissööri kaitsele asusid samas aga Estonia-filmi produtsent Frithjof Jacobsen ja Bonnieri ajakirjandusauhindade žürii esimees Jonas Bonnier.

Ajakirja Populaarne Areholoogia peatoimetaja Jonathan Lindström, kelle vanemad hukkusid Estonial, tunnustas filmitegijate head käsitööd, aga lisas: „Väga ilusasti jutustavad, et neil on suur läbimurre ja ilmselt saab see poliitilised tagajärjed, aga selle juures tuleb olla aus ja seda tuleb kontrollida.“

Pärast filmi näitamist on ju tulnud välja, et nad on varjanud teisegi augu leidmist, mida nad nimetavad praoks.

„Me oleksime öelnud, et on mitte üks, vaid kaks vigastust, aga arvasime, et sellel teisel on nii loomulik põhjus,“ selgitas dokumentaalsarja produtsent Frithjof Jacobsen. „Et mitte hakata oletama, võtsime filmi suure vigastuse, millest teadsime, et see on selgem. Me ei tahtnud midagi varjata, vastupidi, näitasime seda Eesti ekspertidele.“

Jacobsen kinnitas, et nad ei näinud merepõhjas ühtki suurt kivi. Saatejuhi küsimusele, kas ajakirjanike asi poleks vahendada kogu infot, vastas ta, et nad pole harrastanud mingit aktivismi ega valinud poolt, vaid teinud üksnes oma tööd.

Auhinnažürii esimees Jonas Bonnier selgitas, et žüriis oli 12 liiget ja otsus oli kollektiivne. Ning et filmitegijate leid oli tõepoolest suur.

Allikas: BNS