Euroopa Inimõiguste Kohtu sõltumatus on kahtluse all, põhjuseks seotus Sorose Avatud Ühiskonna Fondiga

Rubriik Maailm On
©Scanpix
Euroopa Inimõiguste Kohus.

Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee teatas, et alustab uurimist seoses Euroopa Inimõiguste Kohtu (EÕIK) sõltumatusega. Nimelt viidatakse 2020. aasta raportis, et 100-st inimõiguste kohtu alalisest kohtunikust kahekümne kahel on sidemeid George Sorose Avatud Ühiskonna Fondiga.

Ehkki aprillis avalikustatud raport ei tunnista probleemi olemasolu täielikult, on raporti pealkiri vägagi kõnekas: „Kuidas lahendada Euroopa Inimõiguste Kohtu kohtunike võimalikku huvide konflikti? Euroopa Inimõiguste Kohtu terviklikkuse taastamine. Vabaühenduste ja Euroopa Inimõiguste Kohtu kohtunike huvide konfliktide süsteemne probleem.”

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Ehkki kaebuseid EIÕK poliitilise kallutatuse ja kokkumängu kohta vasakäärmuslike vabaühendustega on sageli ignoreeritud või eitatud toob uus raport päevavalgele mitmeid olulisi fakte, mis seavad EÕIK sõltumatuse tõsiselt kahtluse alla: „Raport viitab, et vahemikus 2009-2019 tegutses 100-st Euroopa Inimõiguste Kohtu alalisest kohtunikust vähemalt 22 enne kohtunikuametit aktiivselt mõne vabaühenduse juures ametnikuna või tegi muud koostööd. Kaksteist kohtuniku on seotud Avatud Ühiskonna Fondi võrgustikuga, seitse Helsingi kodanike komiteega, viis Rahvusvahelise Juristide Komisjoniga, kolm Amnesty Internationaliga, üks Human Rights Watchi, üks Interightsi ja veel üks A.I.R.E. keskusega. Eriti paistab silma Avatud Ühiskonna Fondi võrgustikuga seotud kohtunike suur arv, lisaks tõsiasi, et sama fond rahastab ka raportis mainitud kuut teist organisatsiooni.“

Raport toob üksikasjalikult välja mitmed kohtukaasused, kus kohtunikud on juhtinud valitsusväliste organisatsioonide algatatud kohtuasju, millega nad olid isiklikult seotud. Kümne aasta jooksul oli selliseid kaasuseid 88. Lisaks süüdistatakse EIÕK-i „pluralismi puudumises“ seaduste tõlgendamisel.

Hoolikalt koostatud ja faktidele tuginev raport kinnitab nende inimeste muret, kes on varasemalt hoiatanud vasakpoolsete lobistide suureneva mõju eest Euroopa õigussüsteemile, eriti aga Sorose Avatud Ühiskonna Fondi mõju eest.

EIÕK-il on oluline roll Euroopa kohtude otsuste kinnitamisel või korrigeerimisel ning varasemalt on EIÕK mitmel korral muutnud Euroopa kohtude otsuseid, eriti põlisvähemusi puudutavates kaasuste puhul. Asjaolu, et peaaegu neljandik kohtunikest on seotud (või oli varasemalt seotud) agressiivselt tegutsevate inimõiguste lobirühmade ja valitsusväliste organisatsioonidega, näitab, et üht väga olulist õigusinstitutsiooni sisuliselt enam ei eksisteeri.

Allikas: Remix News

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused