Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Euroopa kannatab müstilise liigsuremuse all, põhjuseks võib olla koroonasulgemiste mõju

-
16.09.2022
Koroonapiirangud mõjusid halvasti inimeste vaimsele tervisele. Pilt on illustratiivne.
© UU

Üle kogu Euroopa on viimasel ajal täheldatud ebatavaliselt suurt suremust, samas ei ole surmad seotud koroonaviirusega. Liigsuremus on probleemiks näiteks Hollandis, Saksamaal, Portugalis ja Suurbritannias. Alates aprillist on surmade arv Euroopas tõusnud keskmiselt 11%. Näiteks Hollandis on Volskranti andmetel surnud kevadest saadik akuutse koroonaperioodiga võrreldes umbes 5000 inimest rohkem.

Samas ei ole spetsialistid nimetanud ühtegi konkreetset liigsuremuse põhjust, sest väidetavalt on tegemist privaatsete isikuandmetega. Hollandi ajakirjaniku Eva Vlaardingerbroeki sõnul on isikuandmetele rõhumine üsna kehv argument, arvestades, et eelmisel aastal nõudis Hollandi valitsus (ja ka teiste riikide valitsused), et enne restorani või kino külastamist tuleb kontrollida inimeste vaktsineerimisstaatust.

Eriti hull on olukord Hispaanias. Juulis registreeriti seal 2019. aasta sama perioodiga võrreldes ligi 10 000 liigsurma. Neist vaid 1872 inimest suri Covid-19 tõttu ja viiendik kuumalaine tagajärjel. Hispaania valitsus on alustanud surmade põhjuse väljauurimist ja mitmed eksperdid on juba öelnud, et uurimine ei peaks keskenduma ei Covid-19-le ega ka kuumale ilmale. Valencia kogukonna tervise- ja biomeditsiiniliste uuringute sihtasutuse teadlane Salvador Peiró sõnul on liigsurmade arv arusaamatu, eriti just põhjusel, et surnud on palju eakaid inimesi ning kroonilisi haigusi põdevaid inimesi, kes olid enamasti Covid-19 vastu mitmekordselt vaktsineeritud.

Saksamaal suri riikliku statistikaameti andmetel ainuüksi juulis 82 285 inimest, mis on 12% rohkem kui aastatel 2018-2021 keskmiselt.

Suurbritannias sureb iga nädal varasemate aastatega võrreldes ligi 1000 inimest rohkem, kuid ka siin ei ole veel liigsuremuse põhjustele lõplikult jälile jõutud. Samas avaldas Briti statistikaamet (ONS) augustis raporti, milles analüüsiti Covid-19 otsest ja kaudset mõju Inglismaal. Raporti autorid leidsid, et koroonasulgemised ja inimeste hirm Covid-19 ees viis olukorrani, kus vähenes tohutult teiste haiguste diagnoosimine. Teisisõnu, inimesed kas kartsid minna haiglasse või arsti juurde või siis jäid nad tervishoiukriisi tõttu lihtsalt kõrvale, sest peatähelepanu oli pööratud koroonapatsientidele. Raport tõi välja, et pandeemia ajal jäi diagnoosimata 141 000 südamehaiguse juhtumit, 26 000 insuldi ja 60 000 diabeedi juhtumit. Samal ajal täheldati vaimse tervise ja alkoholismi probleemide järsku suurenemist.

Raporti tulemused näitavad, et ainuüksi koroonasulgemistel oli inimeste tervisele hävitav mõju ja võis põhjustada kümneid tuhandeid surmajuhtumeid nii Suurbritannias kui ka mujal Euroopas. Võib vaid spekuleerida selle üle, miks on liigsuremus tabanud just riike, kus vaktsineerituse tase Covid-19 vastu on väga kõrge.

Allikad: Remix News, Die Welt