Euroopa Kohus andis loa Euroopa Liidu liikmesriikidelt Poolalt ja Ungarilt raha ära võtta

Maailm,
©UU
Ungari justiitsminister Judit Varga nimetab otsust Brüsseli-poolseks võimu kuritarvitamiseks.

Euroopa Liidu kõrgeim kohus lükkas kolmapäeval tagasi Poola ja Ungari vastuväite mehhanismile, mis lubab Brüsselil kärpida raha eraldamist liikmesriikidele, kes rikuvad keskvõimu arvates demokraatia norme.

Euroopa Kohus otsustas, et mehhanism on mõeldud kaitsma EL-i eelarvet mõjude eest, mis tulenevad õigusriigi põhimõtete rikkumisest, ja on seega EL-i lepetega lubatud. Kohtuotsusest johtuvalt võivad Poola ja Ungari jääda ilma miljarditesse eurodesse ulatuvatest summadest, mis neile EL-i rahastusega on ette nähtud.

Ungari ja Poola taunisid kolmapäeval mõlemad kohtuotsust. “See otsus on elav tõestus selle kohta, et Brüssel kuritarvitab oma võimu,” ütles Ungari justiitsminister Judit Varga Facebookis.

“Euroopa Kogus langetas poliitiliselt motiveeritud otsuse lastekaitseakti pärast!” lisas minister, viidates eelmisel aastal vastu võetud seadusele, mis keelab alaealistele homoseksuaalsuse propageerimise. “See on järjekordne surve meie riigile ainuüksi sellepärast, et me võtsime eelmisel suvel vastu lastekaitseseaduse.”

EL-i kõrgeima kohtu otsuse mõistis hukka ka Poola, kelle sõnul on see rünnak riigi suveräänsusele.

“Me peame täna seisma ühiselt vastu sellele rünnakule meie suveräänsusele. Poola peab kaitsma oma demokraatiat väljapressimise eest, mille eesmärk on võtta meilt ära enesemääramisõigus,” ütles justiitsminister Sebastian Kaleta Twitteris. (AFP-BNS)

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused