Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen hakkab euroarmee abiga NATO-t lagundama

-
17.09.2021
Die Welt kirjutas kahe aasta eest irooniliselt, et von der Leyeni nimetamine EK presidendiks on ilmselt suureks kergenduseks Bundeswehrile, mille ta on kaitseministrina võitlusvõimetuks muutnud.
© Scanpix

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyeni sõnul on Euroopal aeg astuda otsustav samm ja tegutseda NATO-st sõltumatult. Oma iga-aastases kõnes Euroopa Liidu olukorrast kuulutas von der Leyen järgmiseks aastaks välja kaitseteemalise tippkohtumise ja kutsus liikmesriike looma nn kaitsealast liitu.

„On terve hulk missioone, kus NATO või ÜRO ei osale, kuid kus Euroopa peaks olema kohal. [—] Euroopa saab teha rohkem ise ning peaks olema selleks ka võimeline ning tahteline,“ ütles ta. Ameerika Ühendriikide kaootiline lahkumine Afganistanist on pannud üha enam kõlama nõudmised luua Euroopa Liidu oma kiirreageerimisüksus, mis oleks NATO-st ja Washingtonist sõltumatu. Von der Leyeni sõnul peaks see üksus kuuluma EL-i edasiste plaanide hulka. Samas ei ole EL oma senist väikest väeüksust sisuliselt üldse kasutanud, isegi mitte Kabuli evakueerimise ajal.

„Meil võib ju olla maailma parim sõjavägi, aga kui puudub valmisolek selle kasutamiseks, siis mis kasu sellest on? See ongi meid siiani tagasi hoidnud. Põhjuseks ei ole mitte ressursi-, vaid poliitilise tahte puudus,“ ütles von der Leyen.

Suurem sõjaline integratsioon tähendab aga tõsiseid ettevalmistusi Euroopa armee loomiseks, millele näiteks Ühendkuningriik EL-i liikmena alati vastu seisis.

Kiirreageerimisüksuse loomiseks on vaja kõigi 27 liikmesriigi ühehäälset nõusolekut, ent siiani ei ole seda õnnestunud saavutada. Näiteks Venemaaga piirnevad Balti riigid peavad EL-i armee loomist NATO õõnestamiseks ja suhtuvad sellesse väga ettevaatlikult. Samuti pelgavad mitmed riigid, et EL-i armee annab liiga suure mõjuvõimu Prantsusmaale, mis on Brexiti järel EL-i ainus suurim militaarjõud.

„Ilma Ühendkuningriigita tähendab Euroopa kaitse Prantsusmaa kaitset ja see ongi peamine probleem,“ ütles üks EL-i diplomaat The Telegraphile. Mõned liikmesriigid on omakorda avaldanud pahameelt selle üle, et Brexiti järel väljakuulutatud ühised uurimis- ja rahastusprojektid soosivad juba praegu Prantsuse kaitsevaldkonna ettevõtteid.

Von der Leyen soovitas ühtlasi kaotada Euroopas toodetud relvastuselt käibemaks ja anda sellega ELI- relvatootjatele konkurentsieelis. Tema sõnul töötab Brüssel koos NATO-ga aasta lõpuks välja ühisavalduse, mis tagab Euroopa julgeoleku järgnevateks kümnenditeks.

Allikas: The Telegraph

Toimetuselt: Saksa Bundeswehri sõjaväelaste arvates lagundas Ursula von der Leyen Saksamaa kaitseministrina riigi sõjaväe kaitsevõimekust katastroofiliselt.

Loe: Euroopa Komisjoni etteotsa saab Saksa valitsuse nõrgim minister ja Bundeswehri hukutaja Ursula von der Leyen