Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Euroopa Kontrollikoda pole rahul Frontexi tööga Euroopa välispiiri kaitsmisel, töö takistajateks on inimõiguslased

-
10.06.2021
Pildil on näha põhjus, miks Frontexi töö tulemuslik pole – Euroopa kaitseks peaksid nad migrandipaadi tagasi saatma, reaalses elus aga kästakse neil migrandid “ära päästa”.
© Scanpix

Euroopa Kontrollikoda kritiseerib oma hiljutises raportis teravalt Euroopa Piiri- ja Rannikuvalve Ameti (Frontex) tegevust ning leiab, et Frontex ei ole tulnud toime Euroopa välispiiri kaitsmisega.

Kontrollikoja raportis seisab, et Frontex ei ole suutnud võidelda illegaalse immigratsiooni ning piiriülese kuritegevusega piisavalt tõhusalt, seda hoolimata eelarve 24-kordsest suurenemisest viimase kümne aasta jooksul, ulatudes 2020. aastaks 460 miljoni euroni.

„Üldiselt leiame, et Frontexi toetus liikmesriikidele / Schengeni riikidele võitluses ebaseadusliku sisserände ja piiriülese kuritegevusega ei ole piisavalt tõhus. Leidsime, et Frontex ei ole oma 2016. aasta mandaati täielikult rakendanud ja tõime välja mitmeid Frontexi 2019. aasta mandaadiga seotud riske,“ öeldakse raportis.

Kontrollikoda leiab ühtlasi, et tegevusraportites ei analüüsi Frontex piisava põhjalikkusega oma tegevuse mõju ega anna täpset teavet operatsioonide tegeliku kulu kohta. Kontrollikoja arvates ei ole Frontexi esitatud teave alati piisavalt põhjalik ja korrektne.

Lisaks raporti järeldustele seisab Frontex silmitsi väga tõsiste probleemidega piiride kontrollimisel. Niipea, kui Frontex oma tegevust tõhustab, satub amet kohe inimõiguste organisatsioonide ja meedia süüdistustelaviini alla, kes nimetavad agentuuri „liiga agressiivseks“ ja on Frontexit ka kohtusse kaevanud. Samas on Hispaania ja Itaalia erinevad vasakvalitsused migratsiooni aktiivselt soodustanud ja lubanud oma sadamatesse valitsusteväliste organisatsioonide laevu rannikult üleskorjatud migrantidega.

Frontex loodi 2004. aastal terrorismi, inimkaubanduse ja migrantide smugeldamisega seotud probleemidega tegelemiseks, seda koostöös liikmesriikide piirivalvega. Nüüdseks on Frontexi tegevusala laienenud ja 2019. aastal anti ametile ülesandeks vähendada illegaalset migratsiooni. Frontexi eelarvet on lubatud suurendada aastaks 2027 kuni 900 miljoni euroni. Kontrollikoja audiitorite arvates ei ole aga Frontex oma ülesannetega siiani piisavalt hästi toime tulnud ja nad seavad kahtluse alla ka uute ülesannete eduka täitmise.

„Kokkuvõtteks eksisteerib meie arvates märkimisväärne oht, et Frontexil on raskusi talle määrusega (EL) 2019/1896 antud kohustuste täitmisega. Eelarveliste ressursside hüppeline kasv lepiti kokku ilma liikmesriikide poolse vajaduste ja mõju hindamiseta ning ilma Frontexi tegevuse hindamiseta alates aastast 2015,“ ütleb raport.

Allikas: Remix News