Euroopa Liidu jäikus Brexiti läbirääkimistel seab leppe sõlmimise küsimärgi alla

Maailm,
©AP/Scanpix
Suurbritannia ja EL-i läbirääkijad Brexiti-kõnelustel David Frost ja Michel Barnier.

Suurbritannia Brexiti läbirääkija David Frosti sõnul on EL-i Brexiti pealäbirääkija Michel Barnier kaotamas Brexiti kaubandusläbirääkimistel oma positsiooni, mis võib viia leppe mittesõlmimiseni.

The Telegraphi andmetel peaks EL Frosti sõnul oma lähenemisviisi läbirääkimistele kiiresti muutma, vastasel juhul on leppe saavutamine selle aasta lõpuks võimatu. Samas ütles Frost peaminister Boris Johnsonile, et Barnier’le on antud EL-i poolt väga konkreetsed ettekirjutused, mistõttu on Barnier sunnitud esitama põhjendamatuid nõudmisi kalanduse ja võrdsete konkurentsitingimuste garantiide osas.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Suurbritannia ametnike arvates üritab Brüssel suruda läbi kompromisse Suurbritannia punaste joonte osas, nagu näiteks Euroopa Kohtu jätkuv ülemvõim Suurbritannia kohtu üle, Norraga sarnane kalanduskokkulepe ja Suurbritannia õigus ise oma asjade üle otsustada. Briti läbirääkijate meelest ei ole selliste fundamentaalsete nõudmiste põhjalt võimalik kokkuleppeid sõlmida, isegi Boris Johnsoni isiklikult sekkumisel mitte.

Läbirääkimised jõudsid uude madalpunkti möödunud reedel, mil need lõpetati vastastikuste süüdistustega. Frost ründas EL-i ideoloogilist lähenemist ja Barnier süüdistas Briti valitsust Brexiti tagajärgede mitte mõistmise pärast. „Nad üritavad kaubelda välja liikmesriikidega sarnaseid soodustusi ühisturul, ent seda ilma kohustusteta,“ ütles Barnier.

EL-i liikmesriikide valitsused andsid Barnier’le mandaadi kaubandusläbirääkimisteks ja praeguse koroonaviiruse pandeemia ajal ei ole keegi näidanud üles soovi läbirääkimiste lähtealuse muutmiseks. EL-i diplomaadid on ühtlasi välistanud igasuguse EL-i liikmesriikide valitsusjuhtide poolse sekkumise läbirääkimiste päästmiseks.

Mandaat näeb ette, et kalastamisõigus Suurbritannia vetes peab jääma samaks, nagu see oli enne Brexitit. Lisaks nõuab EL konkurentsitingimuste garantiisid maksunduse, riigiabi, töötajate õiguste ja keskkonna osas. EL-i sõnul on see vajalik õiglase konkurentsi tagamiseks, kuid Suurbritannia väitel takistaks see riigi lahkumist Brüsseli reeglite alt.

Kokkulepete mitte saavutamine enne Brexiti üleminekuperioodi lõppu (selle aasta lõpus) tähendaks seda, et EL ja Suurbritannia peaksid jätkama kauplemist Maailma Kaubandusorganisatsiooni vähem soodsate tingimuste alusel.

Juuni lõpuni on veel võimalik paluda üleminekuperioodi pikendust, kuid Boris Johnson on kinnitanud, et pikendust ei soovita.

Allikas: The Telegraph

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused