Euroopa Liidus kehtivad eriolukordade osas topeltstandardid, Ungari on väljaspool võrdset kohtlemist

Maailm,
- Updated
©AFP/Scanpix
Erinevalt Ungarist tähendab Prantsusmaa eriolukord sõdureid tänavatel, kuid selle vastu liberaalid ei protesteeri.

Praeguses olukorras võib vist üsna julgelt öelda, et kõigi Euroopa kodanike – kui arvata välja teatud liberaalsed ajakirjanikud – tähtsaim mure on õigus jääda ellu ning selle õigusega seotud riigipoolsed garantiid ja meetmed, kirjutab Ungari europarlamendisaadik, Fideszi asutajaliige Tamás Deutsch.

On iseenesestmõistetav, et riigi põhiseadusega kooskõlas oleva eriolukorra või hädaolukorra väljakuulutamine – olgu see siis Itaalias, Prantsusmaal, Hispaanias, Belgias, Ungaris või mõnes teises Euroopa Liidu liimesriigis – toob endaga kaasa teatud piiranguid suure hulga kodanike vabadustele ja õigustele. Prantsusmaal on koroonaviiruse pandeemia tõttu näiteks lükatud edasi kohalike omavalitsuste valimiste teine voor.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Kas sedalaadi piirangud on õigustatud, legitiimsed ja avalikkuse huviga hästi kooskõlas? Igal tervet mõistust kasutaval Euroopa kodanikul on sellele küsimusele väga lihtne vastata.

Meenutame korraks hiljuti toimunud ajalooliselt olulisi sündmusi. Pärast 2015. aasta terrorirünnakuid Pariisis kuulutas Prantsusmaa tolleaegne president François Hollande riigis välja eriolukorra – mis oli täielikult kooskõlas seadustega. Siseministrile anti õigus panna koduaresti kõik, kelle tegevus võis kujutada ohtu avalikule korrale ja turvalisusele, samuti võis panna neid isikuid elektroonilise jälgimise alla.

Kõik politseiprefektid said õiguse piirata liikumisvabadust, neile anti õigus: luua spetsiaalsed kaitse- ja turvatsoonid ning keelata liikumine teatud kohtades (kehtestada vajadusel ka komandanditund); võtta ära õigus Prantsusmaal elamiseks kõigilt, keda kahtlustati avaliku korra häirimises; rekvireerida isiklikku vara ametlikel eesmärkidel; keelata ajutiselt teatud avalikud kogunemised ja sulgeda teatud kohtumispaigad; lubada kriminaalpolitseiniku juuresolekul valduste administratiivseid läbiotsimisi.

Taoline eriolukord kehtis Prantsusmaal kaks aastat, ilma, et liberaalse meedia ja vabaühenduste poolt oleks olnud kuulda mingitki kriitikat. Seda lihtsalt aktsepteeriti kui elulist tõsiasja.

Ungari valitsuse meetmed praegu – ehkki väga teistsuguses olukorras, on tegemist siiski täpselt sama legitiimsete eesmärkidega, mis on kooskõlas põhiseadusega – ei ületa oma ulatuselt mitte kuidagi Prantsusmaal 2015. aastal välja kuulutatud eriolukorda. Nii nagu ei ületa Ungari praegused meetmed koroonakriisi tõttu Prantsusmaal ja paljudes teistes EL-i liikmesriikides kasutusele võetud hädaabinõusid.

Paraku on saanud selgeks, et kui niisuguseid meetmeid peetakse täiesti legitiimseks ja õigustatuks Lääne riikides nagu Prantsusmaa, Hispaania või Itaalia, ei ole liberaalne meedia nõus leppima samasuguste abinõude jõustamisega liikmesriikides nagu Ungari, kes liitusid EL-iga aastatel 2004–2007.

Süüdistuste kohaselt ei ole ajutised, inimelude kaitsmiseks vajalikud piirangud kodanike tegevustele kooskõlas õigusriigiga, need andvat Orbáni valitsusele piiramatu või määramatu võimu, piiravat inimeste põhivabadusi nagu sõnavabadus ja kogunemisõigus ning sillutavat lausa teed diktatuurile.

Siit tõstatub väga olulise küsimusena võrdse kohtlemise õigus, nii EL-i liikmesriikide kui ka EL-i kodanike kontekstis.

Kas Ungarit ründav liberaalne meedia ja vabaühendused võiksid palun selgitada, miks üritavad nad nii järjekindlalt juurutada topeltstandardeid EL-i õiguspraktika kõigis aspektides? Kas nende nägemust mööda on eriolukorra väljakuulutamine mõnedes liikmesriikides täiesti seaduspärane, kuid mõnes teises liikmesriigis absoluutselt ebaseaduslik ja lubamatu? Miks peaks see nii olema ja millele tuginedes nii arvatakse? Kuidas on selline ilmselge topeltstandard kooskõlas õigusriigiga? Kas pole siin mitte tegemist hoopis õigusriigi üle irvitamisega?

Ja veel. Kes tegeleb päriselt euroopalike väärtuste, sh elude kaitse ja võrdse kohtlemise hävitamisega? Kas tõesti valitsused kogu Euroopas, kes seadustavad ajaga võidu joostes meetmeid koroonaviiruse levimise peatamiseks ning kuulutavad välja eriolukordi? Või on selleks äkki hoopis liberaalne meedia ja vabaühendused, kes neid eriolukordi ja kiiret tegutsemist mööndusteta ründavad ning üritavad topeltstandardeid kasutades tekitada nii palju segadust kui vähegi võimalik?

Vastused jäägu iga lugeja enda anda.

Allikas: Breitbart

4 commentsOn Euroopa Liidus kehtivad eriolukordade osas topeltstandardid, Ungari on väljaspool võrdset kohtlemist

 • Avatar

  Kahjuks pole see ,,tulp ”meil ainus väärakas, on veel igasuguseid nartsisse-eneseimetlejaid ja päris segamini kamminuid hulgi! Näis palju seekord koroona rahvast puhastab. Gripid on liiga leebed, ei eralda teri sõklatest…

 • Avatar

  Me tahame rohkem, et valitsus järgiks tervet mõistust. Jah, kahjuks meie meedia mängib ainult ühte väravasse, sest nad tegelevad hirmutamisega.
  Küsime, kas on 15 inimese elu pärast vaja riigi elu seisma panna ? Ei ole. Kellele on see kasulik ?
  Tahan, et meil jääks see viimaseks nädalaks kui koolid, poed ja töökohad kinni on. Las normaalne elu taastub, aitab karantiinist.

  • Avatar
   Mine Rootsi ja naudi seal vabadust

   Kes ‘meie’ tahame? –MEIE jällegi toetame absoluutses enamuses valitsuse kehtestatud karantiini ja eriolukorda, et MEIE inimesi sureks võimalikult vähe!

  • Avatar
   White Pride Worldwide

   Praegu on Eestis 1097 nakatunut ja nendest 130 on haiglaravil ehk 11,85%. See viirus pole mingi lihtne gripp, lisaks ta levib kiiremini kui gripp ja see 15 surnut on alles algus.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused