Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Euroopa Liit kiusab Ungarit

-
25.06.2024
Viktor Orban
© Scanpix

Euroopa Liit võttis vastu otsuse kasutada Venemaa külmutatud riigivaradelt teenitud tulu Ukrainale relvastuse ostmiseks. Otsuse tegemisel mindi mööda Ungari vastuseisust, seda juriidilise kõrvaltee abil – nimelt ei osalenud Budapest juristide sõnul raha andmise otsuse tegemisel ega saa seetõttu öelda sõna sekka ka selle kulutamisel. JOKK.

Ungari välisminister Péter Szijjártó väljendas otsuse üle sügavat nördimust. „Tegemist on selge punase joonega. Mitte kunagi varem ei ole niisugust häbiväärset Euroopa Liidu ühisreeglite rikkumist ja eiramist ette tulnud. Veelgi enam, Euroopa reegleid rikuvad nimelt need, kes suruvad jõuliselt peale nn õigusriigi protseduure ja räägivad ohust demokraatlikele väärtustele,“ ütles Szijjártó esmaspäeval. „Need isehakanud demokraatia ja õigusriigi sõdalased on nüüd rikkunud reegleid kõige häbitumal moel, jättes Ungari selle otsuse tegemisest kõrvale. Tulihingelised sõjatoetajad on otsusetegijaid edukalt sõgestanud.“

Szijjártó väitel on EL näidanud, et soovib jätkata punaste joonte ületamist. Sellele viitab selgelt EL-i välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ettepanek lubada Euroopa sõjaväelastel viia läbi Ukraina sõdurite väljaõpet Ukraina territooriumil. „Tegemist on äärmiselt ohtliku ettepanekuga. Sellega ületataks järgmine punane joon. Meenutame Euroopa liidrite väljaütlemisi Euroopa Parlamendi valimiskampaania ajal, et Euroopa sõdureid võiks ja tuleks paigutada ja saata Ukrainasse. Ja siin on esimene samm,” rõhutas Szijjártó. Tema sõnul on selline asi Ungarile vastuvõetamatu, kuna tegemist oleks järjekordse liigutusega sõja eskaleerimise suunas.

Ungari on varasemalt vetostanud terve hulga Ukrainaga seotud EL-i otsuseid ja on olnud ainus liikmesriik, kes ei ole saatnud Ukrainale relvi. Samuti ei ole Ungari olnud nõus raha eraldamisega Euroopa rahutagamisrahastust Ukrainale relvade ostmiseks.

Hiljutises intervjuus lehele Magyar Nemzet ütles Ungari peaminister Viktor Orbán , et nii EL kui ka NATO on vedamas end otsesse konflikti Venemaaga. „Vaatame korraks, milline oli Euroopa suurriikide positsioon kahe aasta eest ja milline on see praegu. Saksamaa rääkis varem, et nemad saadavad Ukrainasse vaid kiivreid ja olid kategooriliselt vastu relvade saatmisele. Praegu sõidavad ukrainlased Saksamaal toodetud tankidega ja räägitakse õhutõrjesüsteemide üleviimisest. Ühtlasi arutletakse juba selle üle, kas ei peaks ehk Saksa sõdurid NATO raames sisenema Ukraina territooriumile. Nii olemegi jõudnud kiivritest otsese vastasseisuni,“ ütles Orbán.

 

Allikad: The European Conservative, Remix News