Euroopa Liit laseb endale pähe panna Hiina poolt nõutava suukorvi

Maailm,
- Updated
©ZP/Scanpix
Hiina missiooni juht Euroopa Liidu juures Zhang Ming vestlemas EL-i ametnikega. Pilt on illustratiivne.

Euroopa Liit on põhimõtteliselt andnud oma vaikiva nõusoleku Hiina tsensuurile.

Nimelt selgus, et hiljutisest suursaadikute avalikust kirjast eemaldati Hiina survel igasugused viited koroonaviiruse pandeemia alguse saamisele Hiinast. Euroopa välisteenistus nõustus eemaldama kirjast näiteks viite, et EL-i Hiina tippkohtumise ärajäämise põhjuseks oli „koroonaviiruse puhang Hiinas“.

Ka kaks nädalat tagasi oli Euroopa välisteenistus sunnitud eitama, nagu oleks EL allunud Pekingi survele ja muutnud leebemaks raporti, milles süüdistati Hiinat viirusega seoses valeinfo levitamises. Hiljem selgus, et dokumenti muudeti leebemaks, seda Hiina ametnike korduval nõudmisel.

EL-i suursaadiku Nicolas Chapuis’ sõnul on äärmiselt kahetsusväärne, et viide viirusele nende kirjast eemaldati. Kirjale kirjutasid alla 27 suursaadikut, tähistamaks 45 aasta möödumist Pekingi ja EL-i vahelistest diplomaatilistest suhetest.

Brüsseli diplomaadid ja erinevad Euroopa poliitikud olid kirja tsenseerimisest väga häiritud. Saksamaa Bundestagi väliskomisjoni esimees Norbert Rottgeni meelest on uskumatu, et seda on tehtud juba kahel korral. „Kõigepealt võtavad EL-i saadikud meelsasti üle Hiina narratiivi ja kõige tipuks allub EL ühise arvamusavalduse puhul Hiina tsensuurile. Ühisel meelel olemine on oluline, kuid see peab siiski peegeldama ka meie ühiseid Euroopa väärtusi ja huvisid,“ ütles ta.

Euroopa välisteenistuse kõneisiku sõnul anti EL-i delegatsioonile teada, et kirja avaldamine võib toimuda ainult Hiina välisministeeriumi nõusolekul. „EL-i delegatsioon teavitas meid oma murest. EL kaitseb jätkuvalt sõnavabadust. Selle konkreetse juhtumi puhul otsustas EL-i delegatsioon jätkata kirjutise väljaandmisega – seda siiski suure vastumeelsusega –, kuna peeti oluliseks kommunikeerida kirja põhisõnumit.“

Samas üritab Hiina blokeerida Maailma Tervishoiuorganisatsioonis EL-i püüdlusi uurida täpsemalt pandeemia alguse saamist. Ka Ameerika Ühendriigid toetavad ÜRO resolutsiooni viia läbi põhjalik uurimine, kuidas viirus alguse sai.

Hiina ja USA vahelised pinged on aga taas teravnenud ja mõlema riigi juhid on vahetanud vihaseid sõnumeid viirusega toimetulemise kohta. President Trump on väitnud, et viirus on pärit Wuhani biolaboritest, Hiina diplomaadid aga vaidlevad vastu, et viiruse tõi Hiina USA sõjavägi. Trump omakorda võrdles viirust Pearl Harbori ja 11. septembri kaksiktornide rünnakuga, öeldes, et koroonaviirus on neist kahest veel hullem.

Allikas: The Telegraph

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused