Euroopa Liit tahtvat migrante eema hoida – samas kui neid igapäevaselt tervitatakse

Maailm,
- Updated
©Scanpix
Selline täiesti värske pilt Lampedusalt ei luba küll Euroopa Komisjoni algatuse siirusesse uskuda.

ERR vahendab uudise “Euroopa Liidu uue rändepakti eesmärk on migrandid eemal hoida”, millele võib ilma mingisugusegi südametunnistuse piinata libauudise sildi külge riputada.

Kõigepealt sellest, kuidas kirjeldas uut plaani Euroopa Komisjoni asepresident Margaritis Schinas, kes iseloomustab seda kolmekorruselise majana.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Esimene korrus saab olema väga tugev välismõõde, mille moodustavad kokkulepped [rände] lähte- ja transiitriikidega, et hoida paremat elu otsivad inimesed oma riikides,” rääkis Schinas.

“Teine korrus oleks tugev välispiiri kaitsmise süsteem koos uue Euroopa piiri- ja rannavalvega, mille käsutada oleks palju rohkem personali, laevu ja tehnilisi vahendeid,” lisas Komisjoni asepresident.

Kolmas, kõige kõrgem korrus plaanis oleks Schinase kirjelduse kohaselt “alalise ja toimiva solidaarsuse süsteem”. See peaks aitama jaotada Euroopa Liitu saabuvaid asüülitaotlejaid riikide vahel, vahendab ERR.

Nagu näha, on üheskoos esimene meede ehk eemalhoidmine, ja kolmas meede ehk migrantide jaotamine. Ei taha nagu hästi sobida. Kui Euroopa ei luba migrante sisse, siis keda on Euroopal jaotada?

Esimeses meetmes ära mainitud “parema elu otsijate” ja kolmanda meetme “asüülitaotlejate” vahel on niigi hägune piir, mida Brüsseli vasakliberaalid püüavad veelgi ähmastada, lisaks pole EL võimeline neid efektiivselt eristama, ja migrandid lastakse selleks kohale tulla, kust on neid juba raske minema saada. Tagasisaatmist neis plaanides eraldi ära märgitud pole.

Teine moment on Euroopa piiri valvamine – praegune süsteem ei tegele vähimalgi määral rände tõrjumisega. Karta on, et liberaalse Lääne-Euroopa poolt ei hakka Frontex kunagi saama õigust rändepaate tagasi saata. Mis kasu oleks uuest piiri- ja rannavalvest, kui sellel poleks õigust migrandipaadid tagasi tuldud teele suunata?

“Praeguse, Ursula von der Leyeni juhitava Komisjoni ajal koostatud plaani on seni hoitud kiivalt saladuses ning selle avalikustamist on edasi lükanud ka koroonapandeemia vallandumine tänavu kevadel,” jätkab ERR.

Kogu Euroopa Komisjoni praegune koosseis on paistnud silma rände toetamisega – Vahemere paadipõgenikke pigem võetakse vastu, neid aidatakse ja üritatakse leida riike, kes neid tahaksid. Ei Balkanil ega Vahemerel ei takistata rännet Euroopa Liidu algatusel kuidagi.

Teisalt rünnatakse riike, kes migrante jaotussüsteemi alusel vastu võtta ei taha, nagu Ungari, Poola, Tšehhi ja Slovakkia, ja riike, kes üritavad neid oma sadamatest tõrjuda (Malta, ka Itaalia ja Kreeka). Mitte kuskilt ei paista, et Euroopa Liit tahaks neid eemal hoida – liberaalne Lääne-Euroopa pole vähemalt praegu võimeline migrantide tõrjumist tõsiselt võtma. Vastupidi, kui migrandid Moria laagri Kreekas maha põletasid, kiljus kogu Lääne-Euroopa vajadusest neid Saksamaale, Belgiasse ja mujalegi tuua.

Üle Vahemere tulevates paatides on praegugi neli viiendikku elujõus mehed (ehk parema elu otsijad) ja keegi pole soovinud neid tagasi saata. Kuidas Euroopa Komisjon nüüd Saulusest Pauluseks sai?

Nii et Brüsseli liberaale ja vasakpoolseid teades ei maksa küll uskuda, et keegi hakkab migrante EL-ist eemale hoidma – kõigepealt olgu teod silmnähtavad.

Lõpetuseks ka vastav uudis. Saksamaa peab kõnelusi Lesbose saare migrantide laagri põlengus peavarjuta jäänud lastega perede vastuvõtmiseks, teatas esmaspäeval valitsus. Bild teatas viitega valitsusallikatele, et Merkel on valmis vastu võtma “sadu, võib-olla isegi tuhandeid lapsi ja nende peresid”.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused