Euroopa Parlament toetas Türgi liitumiskõneluste külmutamist

A European Union and Turkish flag fly outside a hotel in Istanbul

Euroopa Parlament hääletas neljapäeval Türgiga peetavate liitumiskõneluste külmutamise poolt riigpöördejärgsete repressioonide tõttu.

Tegemist on mittesiduva resolutsiooniga, kuid parlament kutsub selles Euroopa Komisjoni ja liikmesriike algatama Türgi käimasolevate liitumisläbirääkimiste ajutist külmutamist.

Europarlament rõhutab aga, et jääb ka edaspidi toetama Türgi seotust EL-iga.

EL-i ja Türgi vahelised pinged süvenesid seoses Ankara repressioonidega pärast 15. juuli riigipöördekatset.

EL-i riigid on väljendanud muret seoses massiliste vallandamiste ja vahistamiste ning meediavastaste repressioonidega pärast putši. Kinni on peetud ligi 37 000 inimest.

Europarlamendi hääletusel ei ole Türgi staatusele otsest mõju, sest kõik liikmesriigid peale Austria on seni pooldanud liitumiskõneluste jätkamist, kuid see annab järjekordse hoobi suhetele, mis hakkasid jahenema juba mõne aja eest.

Türgi ja EL lubasid märtsis rändekriisi lahendamises kokku leppides liitumiskõnelusi hoogustada.

Riigikogu väliskomisjoni liige Henn Põlluaas toetab liitumiskõneluste külmutamise plaani.

“Praegune poliitiline olukord Türgis on vastuvõetamatu. Neid, kes valitseva režiimiga kaasa ei lähe, arreteeritakse, lastakse töölt lahti ja kiusatakse muul moel taga. Muret teeb Türgi lähenemine Venemaale ning eemaldumine lääneriikidest. Türgi ei ole praegu riik, kes sobiks Euroopa rahvaste perre,” ütles Põlluaas.

BNS – UU

Foto: Scanpix

 

 

 

Kommentaarid