Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Euroopa taastusfondi külmad allhoovused: piiratud abi saav Itaalia astus Brüsseli seatud lõksu, Saksamaa sai soovitu

-
28.07.2020
Itaalia tehnokraadist rahandusminister Roberto Gualtieri.
© Scanpix

Euroopa Liidu 750 miljardi euro suuruse taastusfondi üle alanud rõõmupidu on ebaviisakalt häiritud. Itaalia nimelt on juba hoiatanud, et rahast ei piisa sügisese likviidsussurutise ärahoidmiseks, kirjutab The Telegraphi majanduskolumnist Ambrose Evans-Pritchard.

Itaalia tehnokraadist rahandusminister Roberto Gualtieri ütles koalitsiooni juhtidele suletud uste taga, et riigikassal on probleeme nii eelarvedefitsiidi (mis on 12% SKT-st) katmisega kui ka terve hulga lähikuudel tähtajani jõudvate võlgade tasumisega. Ta kutsus üles küsima EL-i stabiilsusmehhanismist (ESM) kohe 36 miljardi euro suurust pandeemialaenu.

Rahandusministri hoiatus hämmastas Viie Tähe Liikumise liidreid, kes nautisid alles ekslikult üliedukaks peetud EL-i ülemkogu tulemusi. Peaminister Giuseppe Conte naasis Rooma kangelasena, kuid vaikselt ilmneb, et ta tegi tohutuid mööndusi kõigest piiratud abi nimel.

Itaalia võib vajada üleminekumeetmete ja koroonapandeemia šoki tõttu sel aastal ligi pool triljonit eurot. „Itaalial on vajadus tohutuks laenuks. Gualtieri ilmselt vaatab kõiki neid arve ja küsib, et kes küll katab kogu selle võla,“ ütles Itaalia riigikassa endine peaökonomist Lorenzo Codogno.

ESM on aga Itaalia jaoks poliitiline mürkaine, seda peetakse nn troika režiimi Trooja hobuseks ja seda saadab eurotsooni võlakriisi ajast mõru mälestus. ESM-i läbisurumine võib tähendada Viie Tähe Liikumise lõhenemist ja valitsuskriisi.

EL-i taastusfondi ei loodud aga viivitamatute likviidsusprobleemidega tegelemiseks. Brüsseli sõnul makstakse esimesed toetused välja alles järgmise aasta juunis. Odavaid laene saab võtma hakata alles 2024.

Euroopa Keskpank üritab Itaalia võlgu katta oma nn pandeemiaprogrammist, kuid sellisel fiskaalsel summutamisel on poliitilised, õiguslikud ja tehnilised piirangud. Euroopa Keskpangal ei ole õigust osta võlakirju otse esmaselt turult, EKP tohib kaubelda vaid järelturul.

Viie Tähe Liikumise kategooriline vastuseis ESM-i laenule on ühest küljest jabur. Pandeemia tõttu vaadatakse tavapärastele EL-i laenutingimustele praegu läbi sõrmede. Taastusfondist saadav toetus on aga samas väga karmidel tingimustega. Tegemist on omamoodi EL-i plaanikomiteega, pretsedenditult suure tsentraliseeritud kontrolliga Brüsselist.

Ka taastusfondi heakskiitmise protsess on üks bürokraatlik mädasoo. Laenajad peavad järgima Euroopa Semestri protsessi ja vastama nn riigispetsiifilistes soovitustes ära märgitud nõuetele. Itaalia puhul tähendab see pensionikärpeid, kõrgemat kinnisvaramaksu ja lõppkokkuvõttes kasinust siis, kui seda otsustab Brüssel ja mitte Rooma. Kui Itaalia hakkab susse lohistama, võib Holland või mõni teine nn säästlikest tõmmata hädapidurit ja nõuda maksete külmutamist.

Ometigi on taastusfondi maksed üsna tagasihoidlikud. Ehkki Itaalia saab kolme aasta jooksul kirjade järgi 87 miljardit eurot, tehakse sellele tasaarveldus vastavalt riigi positsioonile netomaksjana. Goldman Sachsi arvutuste kohaselt saab Itaalia seega kokku vaid 37 miljardit eurot, mis on aasta peale kokku umbes 0,7% SKT-st.

Viie Tähe Liikumine vist ei saanud aru, mis Brüsselis juhtus. Saadavad summad on liiga väikesed ja pandeemiaga kaasnenud šoki taustal muudavad nad liiga vähest. Ent sellest hoolimata on Itaalia valitsus nõustunud Troika jõustamismehhanismiga. Berliini Kanzleramt, käsikäes Ursula von der Leyeniga Brüsselis sai, mida soovis.

Taastusfondist rahaliidule ei piisa. Puuduvad ühiste võlakirjade emiteerimise võimalused ja seega eurovõlakirjad. EL-i põhiseaduslik struktuur pöördub tagasi endise olukorra taastamise juurde. Viie Tähe Liikumine astus lõksu.

Endine peaminister Matteo Renzi sõnul sunnib reaalne olukord Viie Tähe Liikumise peagi oma jäikadest seisukohtadest taanduma ning leppima ka ESM-i laenuga. „Lõppude lõpuks on sügisel kriis selline, et taastusfond määritakse kaela. Itaalia pööre rahvusluse poole on läbi,“ ütles ta.

Seda praeguseks.

Allikas: The Telegraph