Euroopa Ülemkogu uus eesistuja Charles Michel on sama poliitilise DNA-ga mis tema eelkäija Donald Tusk

Maailm,
©AFP/Scanpix
Charles Michel jätkab Euroopa Ülemkogus senise eesistuja poliitikat.

2. juulil teatas praegune Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk, et tema järglaseks saab Belgia peaminister Charles Michel.

Endise EL-i voliniku Louis Micheli poeg on teinud poliitikas peadpööritavat karjääri. Juristiharidusega Charles Michelist sai juba 25-aastaselt Belgia ajaloo noorim minister ja 2014. aastast on ta Belgia peaminister. Ta on prantsuskeelse Valloonia liberaalse partei Mouvement Réformateur (MR) liige ja enne peaministriks saamist oli ta ka selle partei esimees.

Tegemist ongi veendunud liberaaliga, ühtlasi tasuks mainida, et ta on olnud minister ka euroföderalisti Guy Verhofstadti kolmandas valitsuses, samuti teise eurofiili ja endise Euroopa Ülemkogu eesistuja Herman Van Rompuy valitsuse minister.

Michel oli üks esimesi EL-i riikide peaministreid, kes kritiseeris teravalt Kesk-Euroopa riike nende immigratsioonivastase poliitika eest. Micheli sõnul peavad kõik EL-i riigid olema solidaarsed, vältida tuleb nn kahekiiruselise Euroopa tekkimist ja isepäiseid riike nagu Poola ning Ungari tuleb karistada. „EL ei ole lihtsalt rahaautomaat,“ ütles ta.

2018. aasta lõpus tekkis Belgias valitsuskriis ÜRO migratsioonipakti tõttu. Micheli koalitsioonipartner flaami rahvuslik partei N-VA (Uus-Flaami allianss) ei olnud nõus, et Belgia liitub ÜRO migratsioonipaktiga ja lahkus valitsusest, jättes Micheli vedama kuni maikuiste üldvalimisteni vähemusvalitsust.

Michel olnud ka üks valjuhäälsemaid Brexiti kritiseerijaid ning sageli toetab ta oma väljaütlemistega Prantsusmaa peaministrit Emmanuel Macroni. Samas on ta leidnud, et Suurbritannia leppeta lahkumine oleks EL-ile parem kui halb lepe. „Vähemalt oleksid siis asjad selged,“ ütles ta.

Nii või teisiti, ka Micheli näol on tegemist tsentraliseeritud EL-i veendunud pooldajaga, seega ei erine ta selles osas kuigi palju Donald Tuskist ega ka teistest uutest EL-i tippkandidaatidest.

Allikas: De Standaard, Irish Times, Politico

Refereeris Triin van Doorslaer

Kommentaarid

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused