Euroopa uus hirm: kuhu suunduvad Pakistanist väljasaadetavad afgaanid?

Afgaani põgenikudAfgaani põgenikud

Euroopal on põhjust väriseda: Pakistan lubab oma maalt afgaanid välja rookida, kuid arvestades Kabuli tabanud vägivallalainet võib eeldada, et koju nood vaevalt naasevad.

Pakistani valitsus on teatanud kahe miljoni Afganistani pagulase kavandatavast  väljasaatmisest oma riigist. Algselt anti neile lahkumiseks aega 60 päeva, kuid möödunud kolmapäeval teatas piiride haldamise eest vastutava ministeeriumi pressiesindaja tähtaja pikendamisest juuni lõpuni, vahendab kansalainen.fi.

Sellega seoses kardetakse Euroopas uut afgaani põgenike lainet. 2015. aastal alanud pagulaskriis tõi esialgu Euroopasse küll peamiselt Lähis-Ida sõjapõgenikke, kuid olukorda hakkasid Läände pääsemiseks ära kasutama ka tuhanded afgaanid. Paljud Euroopa riigid on osundanud, et kuritegevuse kasv lähtub sageli sõja ja vägivallaga harjunud afgaani immigrantidest.

Pakistanis on palju Afganistani põgenikke, kes on väidetavalt aastate jooksul sinna põgenenud Talibani ja sõjategevuse eest. Afganistan ja USA on samas just Pakistani süüdistanud Talibani toetamises. Kahe riigi piirialal aga asub suur puštude hõimuala, mille üle puudub mõlema riigi valitsustel arvestatav kontroll.

Pakistani ametivõimude andmetel oli  2016. aastal riigis 1,4 miljonit registreeritud Afganistani põgenikku ja hinnanguliselt sadu tuhandeid inimesi, kes pole kuskil kirjas. See riik on varemgi afgaane välja saata üritanud. Iraan võõrustab hetkel enam kui kolme miljonit Afganistani immigranti, kellest legaalselt viibib riigis üks miljon.

Kommentaarid