Globalismi lõpp ja rahvusliku majanduse taassünd? Jaapan kavandab tootmise suuremahulist äratoomist Hiinast

Maailm, Majandus,
©Scanpix
Konteinerid Shanghais

Koroonaviiruse pandeemia ja sellega seotud võltsingute ning varjamiste tõttu plaanib Jaapan suuremahulist tootmise äratoomist Hiinast.

Jaapani peaminister Shinzo Abe teatas Nikkei Asia Review andmetel, et riik soovib ehitada üles majanduse, mis ei ole enam nii suures sõltuvuses Hiinast, tänu millele on lihtsam vältida häireid tarneahelates.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Hiina jaoks ei ole see muidugi hea uudis, sest sarnaste sammud üle on arutanud ka teised maailma suured majandused. Eriti pahane on Hiina peale USA ja president Trump on öelnud, et Ameerika Ühendriigid võivad Hiinalt koroonaviiruse pandeemiaga seoses kahjutasu nõuda.

Kommunistliku Hiina valitsus olevat teatud allikate andmetel üsna paanikas. „Valitsus on tõsiselt mures, kuna üha enam välismaiseid ettevõtteid lahkub Hiinast,“ väitis üks Hiina majandusallikas. Eriti murettekitav oleva Hiina jaoks Jaapani erakorraline majandusabipakett, mis julgustab (ning ka toetab rahaliselt) tarneahelate ümberkorraldamist.

Kui pandeemiat ei oleks puhkenud, oleks toimunud Hiina president Xi Jinpingi riigivisiit Jaapanisse ja Xi oleks praeguseks ilmselt uhkelt teatanud uue ajastu algusest Hiina-Jaapani suhetes. Ta oleks kiitnud Abet ja Jaapan oleks valmistunud 2020. aasta olümpiamängudeks. Nüüd on aga mõlemad, nii Xi Jinpingi visiit kui ka Tokio olümpiamängud edasilükatud ning Hiina-Jaapani suhted ootavad samuti paremaid aegu.

4 commentsOn Globalismi lõpp ja rahvusliku majanduse taassünd? Jaapan kavandab tootmise suuremahulist äratoomist Hiinast

 • Avatar
  uskmatu-toomas

  Meie oleme jälle paremas positsioonis sest meil pole oma tööstust ei siin ega Hiinas st.jäävad äratoomise kulud ära.
  Kui Hiinast ja selle lähiriikidest tööstus ära tuuakse siis tuleb oma inimestele hakata palka maksma ! Hiinat see muidugi ei koti sest tehnoloogiad on juba ammu ülevõetud ja seda mitte ainult Hiinas toodetavalt.
  Hea näide kui jänkid lasksid vette uue raketiristleja aga 1,5 aasta pärast lasti vette Hiinas välimuselt selle täpne koopia !

  • Avatar

   … ning telefonide tootmise puhul seal Hiinas j6uab turule kloontelefon enne kui originaaltelefoni uus mudel valmis saab.

 • Avatar

  Meenutaks, et “tarneahelate” ja tootmise üleviimine Euroopast USA-st Hiinasse oli teatud poliitilis-majandusringkondade poliitika mida kutsuti tollal “avatud uste” poliitikaks. Selle peamisteks organisaatoriteks olid USA ametnikud Kissinger ja Brezinski – viimane on kuulutatud mitmes Aasia riigis kurjategijaks ja kohtu poolt tagaotsitavaks oma tegude eest. Ametlikuks põhjuseks oli antud, et /teatud/tööstus nii USAs kui ka Euroopas ei ole pikemas perspektiivis jätkusuutlik. Reaalne põhjus oli aga selles, et hetkel käigus olev ja võlgadel/inflatsioonil põhinev majandusmudel ei olnud pikas perspektiivis jätkusuutlik kuna inflatsioon sõi kasumeid.
  Seega viidi tootmine Aasiasse (hiljem haaras seal juhtuva positsiooni Hiina aga see on juba pikem jutt, et miks ja kuidas), et oluliselt vähendada toodete omahinda ja toetada üleküllastunud tarbimist. Asi on ju selles, et kui pangandus süsteemi on krooniline inflatsioon sisse kirjutatud mis tuleneb sellest, et rahal puudub füüsiline kate siis kuskilt peab järgi andma, et saavutada minginegi tasakaal raha liikumisse. Aegade jooksul on kasutatud “tasakaalu” saavutamiseks sõdu ja ka majanduskriise – need EI juhu kaootiliselt vaid on suurte keskpankade poolt teadlikult esile kutusutud ja selle kohta on isegi USA Kongressi juurdlus materjalid olemas.
  Sellise protsessi tulemuseks ongi, et enamus “lääne” tootmisest on viidud Aasiasse/Hiinasse. JA kui meie suudame sellest välja tulla on see tore, kuid EI TOHI unustada, et selle protsessi selja taga on suured rahvusvahelised pangad ja tootmise ära toomine Aasiast ei ole nende huvides.

  • Avatar

   PS: Praegune “pandeemia” on osa sellest majandussõjast – “püssidega sõda” on juba muutunud ebaefektiivseks – inimkaotused jäävad madalaks ja muud kahjud suureks.
   Seega on võetud ette järgmine tase – “majandus mullid” ja ka pandeemiad – muret vähem aga tulemus sama.
   Ehk selle aasta deviis: Laenust laenu võlast VÕLLA viib meid tee…

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused