Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Google sekkus 2016. aasta USA presidendivalimistesse

-
12.09.2018
Google’i logo Toronto kontori ees
© Reuters/Scanpix

Avalikkuse ette lekkinud e-kirjavahetus 2016. aasta presidendivalimiste järgsest päevast paljastab, et Google püüdis mõjutada presidendivalimisi demokraatide presidendikandidaadi Hillary Clintoni kasuks.

Breitbart vahendab, et Google’i ühe juhi kirjavahetusest selgub, kuidas püüti anda endapoolne panus hispaaniakeelsete latiinode valimiskastide juurde meelitamiseks, kuna ta arvas, et latiinode häältega võidab valimised Clinton ja mitte Donald Trump. Oma kirjas nimetas ta Google’i panust mõjutada Clintoni presidendiks saamist „vaikseks annetuseks“.

9. novembril 2016, päev peale Trumpi valimist USA presidendiks, saatis Google’i ühe osakonna juht Eliana Murillo välja e-kirja pealkirjaga „Valimistulemused ja latiinode hääled“. Neli lehekülge pikas e-kirjas väidab Murillo, et tema ja teised Google’i töötajad ei tegelenud enne valimisi mingi n-ö partisanitegevusega, ega toetanud kumbagi kandidaati. Kuid hiljem samas kirjas tunnistab Murillo avameelselt, et Google’i pingutus latiinode valimiskastide juurde saamiseks oli selleks, et aidata Clinton võidule.

Murillo arvab oma kirjas, et Google tegi valearvestuse ega osanud aimatagi, et nii paljud latiinod hääletavad hoopis Trumpi poolt – 29% latiinode hääli üleriigiliselt ületas kõik eelnevad ennustused. Samas kirjutas Murillo, et Google tegi siiski õigesti, kasutades oma ressursse valimiseelse info ja küsitluste tulemuste hispaania keelde tõlkimiseks. „Me andsime oma panuse ja täitsime oma missiooni võimaldada latiinodele ligipääs teabele, et nad saaksid langetada informeeritud otsuseid,“ kirjutas Murillo.

E-kirjavahetuse avalikkuse ette lekkimine on tõstatanud taas küsimuse, kui palju võisid mõjutada USA presidendivalimiste tulemusi tehnoloogiahiiud nagu Google ja Facebook. Fox News`i saatejuht Tucker Carlson tsiteeris oma esmaspäevases saates sotsiaalteadlast ja Google’i eksperti Rober Epsteini, kelle sõnul olevat ainuüksi Google’il võimalik mõjutada pea kõigi valimiste tulemusi oma otsingumootorite seadistamisega nii, et keegi ei märkaks midagi.

2016. aasta presidendivalimiste eel, nagu kommenteeris Tucker Carlson Fox News’i kanalil, püüdis Google mõjutada ühte konkreetset valijategruppi: „Gruppi, mille kohta Google küüniliselt eeldas, et nad hääletavad ainult demokraatide poolt. [—] Tegemist ei olnud tavakampaaniaga, tegemist oli poliitilise konsultatsiooniga. Tegemist oli tegeliku panusega Hillary Clintoni kampaaniasse.“

Murillo märkis oma kirjas ära ka selle, kui kalliks kujunes ettevõttele oma eesmärgi poole püüdlemine, ja mainis hulgaliselt abilisi, kes aitasid levitada sotsiaalmeedias sõna Google’i rakenduste kohta, teiste seas ka tervet hulka YouTubere’id. Lisaks tunnistas ta kirjas avalikult, et Google tegi n-ö vaikse annetuse, makstes vasakpoolse organisatsiooni Voto Latino kaudu kinni transpordi hääletuspunktidesse. Ja lõpuks paljastab Murillo ka Google’i tõelise eesmärgi: saavutada see, et Hillary Clinton võtaks valimisvõidu.

„Lõpuks, pärast kõike seda, mida me tegime, läks latiino kogukond ja hääletas, kuid üllatas meid täielikult,“ kirjutas ta. „Me ei osanud iial ette näha, et 29% latiinodest hääletab Trumpi poolt. Keegi ei osanud.“

Murillo tunnistab oma kirjas, et valimistulemused valmistasid talle suure pettumuse ja et tegemist oli kaotusega, mis viitab veel kord sellele, et Google püüdis väga selgelt kasutada ettevõtte ressursse Clintoni valimisvõidu toetuseks ja mõjutada valimiste tulemusi. Murillo lisab, et Google ja tema isiklikult teevad edaspidi veel suuremaid pingutusi selle nimel, et edasiste valimiste tulemused oleksid teistsugused ja sobivamad.

Tegemist on tõsise juhtumiga ja näitab selgelt, et Google üritab salaja mõjutada valimisi USA-s, tegutsedes president Donald Trumpi vastu. Tegemist on kõrgetasemelise kirjaga, mis oli edastatud ka teistele Google’i juhtidele.

Google ei ole eitanud e-kirja tõesust ega ka seda, et selles väljendati selgeid poliitilisi eelistusi, küll aga väitis Google’i esindaja Breitbartile, et e-kirjas öeldu on töötajate isiklik poliitiline eelistus ega ole kuidagi seotud ettevõtte ametliku seisukohaga.

Allikas: Breitbart

Refereeris Triin van Doorslaer