Habarovskis puhkes laupäeval taas Kremli-vastane suurmeeleavaldus

Maailm,
- Updated
©Scanpix
Meeleavaldus Habarovskis.

Venemaal Habarovskis puhkes laupäeval valitsusevastane suurmeeleavaldus seoses populaarse kuberneri vahistamise ja asendamisega Kremli määratud kohusetäitjaga, kes pole regioonis kunagi elanud.

Habarovski elanikud on meelt avaldanud alates sellest, kui föderaalvõimud vahistasid 9. juulil mõrvasüüdistuste alusel populaarse kraikuberneri Sergei Furgali.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Tegu on viimaste aastate ühe suurima valitsusevastase protestiga Venemaal ning Kreml väitis sel nädalal, et meeleavaldustele õhutavad rahvast regioonist väljaspool tegutsevad opositsiooniaktivistid.

Laupäeval marssisid läbi Habarovski kümned tuhanded inimesed, kes skandeerisid Putini-vastaseid hüüdlauseid, samal ajal kui mööduvad autod nende toetuseks signaale tuututasid, ütles AFP korrespondent.

Maske kandvad politseinikud lubasid rahval protestimist jätkata, hoolimata avalike kogunemiste keelust seoses koroonaviiruse pandeemiaga.

Kohalike ametnike sõnul osales meeleavaldusel 6500 inimest, ent opositsioonimeelsed sotsiaalmeediakanalid andsid oluliselt kõrgema hinnangu: umbes 90 000.

Võimude teatel osales eelnevatel, 11. ja 18. juulil peetud meeleavaldustel vähemalt 10 000 inimest. Kohalik meedia ja opositsionäärid ütlesid, et kohale ilmus vähemalt 35 000 kuni 50 000 inimest.

Kohapeal viibivate ajakirjanike sõnul oli laupäevane meeleavaldus eelnevatest suurem.

President Vladimir Putin vallandas Furgali ametlikult esmaspäeval ja määras kraikuberneri kohusetäitjaks Mihhail Degtjarevi, kes on Liberaaldemokraatliku Partei liige ja riigiduuma saadik.

See vihastas kohalikku rahvast, kelle sõnul pole 39-aastasel väljastpoolt tulijal ei kogemust ega sidet piirkonnaga.

Degtjarev tõrjus sel nädalal Instagrami postitatud videos üleskutset tagasiastumisele ja ütles, et massimeeleavaldused ei peegelda laiemat avalikku arvamust.

Reedel väitis ta, et protesti aitavad korraldada Moskvast Habarovski lennanud välisriikide kodanikud.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov heitis välismõjutuse väited kõrvale, ent ütles, et protestid on “toitaine tülinorijatele” ja pseudoopositsionääridele.

Protestiliikumisele on toetust avaldanud opositsiooniliider Aleksei Navalnõi, kelle sõnul võivad demonstrandid järeleandmisi saavutada vaid kogu riigi toega.

Furgali Liberaaldemokraatliku Partei sõjakas liider Vladimir Žirinovski lubas sel nädalal, et kui endine kraikuberner süüdi mõistetakse, nõuab ta presidendilt armuandmist.

Vene juurdluskomitee vahistas Furgali süüdistatuna 15-aasta tagustes ärimeeste tapmistes.

Kriitikute sõnul on süüasi poliitiliselt ajendatud, kuivõrd Furgal võitis 2018. aasta valimistel kindlalt Putini Ühtse Venemaa kandidaati. (BNS)

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused