Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Handi-Mansimaa ainus kohalikku päritolu ametnik trotsib šovinismi

-
10.12.2016
Laadime sisu...

Lääne-Siberis asuva Handi-Mansimaa kuberner Natalja Komarova nimetas sealseks ettevõtjate õiguskaitse ombudsmaniks mansi rahvusest Nikolai Jevlahovi, kellel oli ka piirkonna ettevõtjate toetus. Jevlahov on hetkeseisuga ainus nii kõrgel ametikohal olev põlisrahvaste esindaja oma kodumaal, kuna viimase aasta jooksul on vene šovinistide survel suur hulk hante ja mansisid oma töökohtadest ilma jäetud.

Paljud handid ja mansid on kaotanud positsiooni kohalikes tegev- ja täitevvõimuorganites. Näiteks hant Vassili Sondõkov, handi-mansi duuma endine esimees ja liige loobus saadiku mandaadist ebaselgetel põhjustel. Armuandmiste komisjoni esimees, hant Dmitri Lelhov saadeti erru. Asekuberneri handist nõunikul Vladimir Kurikovil ei pikendatud töölepingut. Ringkonna duumasaadik, mansi Nadežda Aleksejeva ei osutunud valituks, sest ta tõsteti valimisnimekirja lõppu. Ringkonna duuma riiklike autasude osakonna spetsialistil, mansil Vassili Šulginil ei pikendatud töölepingut. Endine ringkonna duumasaadik, mansi Tatjana Gogoleva valiti riigiduumasse ja saadeti Moskvasse. Need on vaid üksikud näited.

Handi-Mansimaa võimuorganite etnilisest puhastusest lõikab kasu Venemaa nafta- ja söetööstus. Nimelt tuleb Handi-Mansimaalt juba praegu 51 protsenti kogu Venemaal toodetavast naftast. Vene suurfirmad on huvitatud looduskaitsealustest maadest, kus elavad põlisrahvad ja mida seni kaitsesidki kohalikku päritolu ametnikud või saadikud. Tulemusena ei ole Handi-Mansimaa võimuorganites alles ühtki hantide ega manside esindajat, kes tegeleks põlisrahvaste küsimustega. Ühtki põlisrahva esindajat pole ka keskse Hantõ-Mansiiski rajooni rahvasaadikute seas. Jevlahovi kinnitamine ettevõtjate ombudsmaniks on seega erandlik ja seostatav peamiselt föderaalvõimude survega.