Harvardi ülikooli tudengid tahavad tühistada Trumpi toetajate diplomid

Rubriik Maailm On
- Updated
Harvardi ülikool

Pärast möödunud aastal aset leidnud pingutusi keelata Trumpi administratsiooni ametnikel ülikoolilinnakus esinemine, esitasid Harvardi ülikooli tudengid seekord petitsiooni, milles kutsutakse üles tühistama mainekates Ivy League ülikoolides õppinud Trumpi toetajate ja abistajate kraadid.

Ivy League on mainekate USA eraülikoolide ühendus. Sinna kuuluvad Browni, Harvardi, Cornelli, Princetoni, Dartmouthi, Yale-i, Columbia ja Pennsylvania ülikoolid. Läbi aegade on nendes ülikoolides õppinud sotsiaalne eliit ning nendes koolides on olnud kõrgeim akadeemiline tase.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Petitsioonis esitatud teksti kohaselt on president Trumpi toetajad olnud seotud „valeinformatsiooni ja usaldamatuse“ levitamisega, mis olevat päädinud surmava meeleavaldusega Ühendriikide Kapitooliumis.

Petitsiooni pealkiri on „Tühista nende Kraad“ ja seda levitasid neli tudengit, kes õpivad Harvardi Kennedy Valitsemisteaduste üksuses. Petitsioonis kutsutakse ülikooli üles „võtma seisukoht esindusdemokraatia kaitsel ja vägivaldse valgete ülemvõimu vastu“, tühistades konkreetselt kolme Harvardi ülikooli lõpetanud presidendi toetaja kraadid, kelleks on Valge Maja pressisekretär Kayleigh McEnany, senaator Ted Cruz ja esindajatekoja liige Dan Crenshaw.

Kõiki eeltoodud isikuid kirjeldati kui „vägivaldseid osalisi“, kes tuleb nende väidetavate tegude eest vastutusele võtta.

Harvadi ülikooli pressiesindaja keeldus kommentaaridest, kuid mainis, et ülikool on petitsioonist teadlik. Mc Enany, Cruz ja Crenshaw ei kommenteerinud juhtunut.

Petitsioon hakkas ringlema kolmapäeval ja väidetavalt on see nii praeguste kui ka endiste üliõpilaste seas populaarsust kogumas.

Anonüümseks soovida jäänud õpilane kommenteeris, et oli üllatunud, kui populaarseks antud petitsioon muutus isegi juba karjääri tegevate tudengite hulgas ning lisas, et ta ei kavatse sellele alla kirjutada. Tudeng kartis enda nime avalikukstuleku puhul kättemaksu. „Üks asi on, kui 22-aastane tudeng kirjutab alla millelegi niivõrd radikaalsele, kuid hoopis omaette lugu on, kui 40-aastane isik sellega kaasa läheb,“ lisas anonüümseks soovida jäänud tudeng.

Petitsioon väidab, et Harvardi kraad on „privileeg, mitte õigus” ja seetõttu pole kellelgi õigust oma kraadi säilitada, kui rikutakse teatud seadusi ja ühiskondlikke norme. Mõned petitsiooni toetajad on toonud esile Harvardi 2010. aasta otsust tühistada Venemaa spioonilt Andrei Bezrukovilt saadud kraad, mis loob pretsedendi ka Trumpi toetajate kraadide tühistamiseks.

Küll aga ütlevad õigusteadlased, et kui asuda kraadi tühistama, seisaks ülikool silmitsi tõsiste kohtulahingutega. Nende sõnul on Bezrukovi näide vilets, kuna ta käis koolis varjunime kasutades ja tunnistas end hiljem süüdi USA-s luuramise eest.

Mitte ükski petitsioonis süüdistatud isikutest ei ole uurimise all seoses Kapitooliumis aset leidnud rahutustega. President Trump on küll ise uurimise all seoses Washingtonis aset leidnud rahutuste võimaliku õhutamisega, kuid selliseid juhtumeid on raske menetleda.

“Oleks ebaseaduslik ja väga amoraalne tühistada kraad, mis põhineb põhiseadusega kaitstud tegevustel, nagu presidendi toetamine,” ütles Harvardi õiguse emeriitprofessor Alan Dershowitz.

“Ja lõpptulemus oleks föderaalse rahastamise ohtu seadmine”, sest ülikoolist saaks siis de facto poliitiline institutsioon, lisas Dershowitz, kes kirjutas 2018. aastal raamatu “Trumpi süüdistamise vastane juhtum”.

Juba novembris teatas FOX Business, et üliõpilased levitavad avaldust, mis keelaks Trumpi abilistel ja toetajatel ülikoolilinnakus esinemast või seal lihtsalt kõndimast. See algatus kadus kiiresti ja ülikooli juhtkond ei võtnud seda arutada.

Kuid viimasel petitsioonil võib olla rohkem võimalusi, kuna see algatati eelmisel nädalal toimunud vägivaldsete Trumpi-meelsete protestide tagajärjel, mis viisid viie inimese surmani ja laialdase pahameeleni presidendi keeldumise üle tunnistada 2020. aasta valimiste võitjaks Joe Biden – tegu, mida paljud vabariiklased aga toetasid.

Veel nõudis näiteks eelmisel nädalal Harvardi Kennedy Valitsemisteaduste üksuse õpilane nimega Diego Garcia Blum, et Harvardi dekaan Larry Bacow keelaks üldse Trumpi kaaslased ülikoolist. Selle allkirjastas 300 õpilast, teatas Harvard Crimsoni üliõpilasleht. Selle nädala alguses kirjutas Harvardi Kennedy kooli professor Ryan Enos Bacowile sarnase kirja, teatas Crimson.

Teisipäeval teatas Harvard, et eemaldab poliitikainstituudi vanemkomiteest esindaja Elise Stefaniku 2020. aasta valimistulemuste kinnitamise vastu hääletamise eest. Kennedy kooli dekaan Douglas Elmendorf ütles avalduses, et Stefanik “on novembris toimunud presidendivalimistel avaldanud valijapettuste kohta avalikke väiteid, millel pole tõenditena alust, ja ta on teinud avaldusi valimistega seotud kohtutoimingute kohta, mis on valed … Veelgi enam, need väited ja avaldused ei kajasta poliitilisi lahkarvamusi, vaid seavad ohtu valimisprotsessi alustalad, mille kaudu selle riigi juhid valitakse. ”

Allikas: FOX Business (https://www.foxbusiness.com/politics/harvard-students-seek-to-revoke-diplomas-of-trump-supporting-graduates-following-capitol-hill-violence)

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused