Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Hiina loob ka Eestis “nelja haaret”

-
23.09.2020
Hiina puhul ei tasu kunagi unustada, et tegu on kommunistliku üheparteilise riigiga.
© Scanpix

Hiina ettevõttele Huawei lobiteenust osutavas Powerhouse’is töötab kolm endist ministrit, kelle rikkalikud kontaktid võimaldavad ligipääsu võimukoridoridele, kirjutab Frank Jüris Eesti Välispoliitika Instituudist.

Hiina mõjutustegevus tähendab propagandatööd, mis seisneb Hiinast positiivse kujutluspildi loomises ja igasuguse kriitika tõrjumises. Koroonakriisi puhkedes võis seda näha sellest, kuidas üritati maalida endast vastutustundliku partneri kuvandit.

Mõjutustegevus sisaldab ka välispoliitilist tööd, mis HKP keskkomitee rahvusvaheliste suhete osakonna (International Liaison Department – ILD) juhi SongTao sõnul on sümbioos partei, avaliku sektori ja valitsusväliste organisatsioonide diplomaatiast, mille põhisisuks on neli haaret: poliitilised parteid, uuring, kontaktid ja kuvand. Selle abil saab edendada välissuhteid, esitada rahvusvahelisele üldsusele positiivne kuvand parteist, ja selle kaudu on keskvõimul võimalik õppida välisriikide kogemustest.

Tänapäeval pole ILD huvitatud kommunistliku revolutsiooni ekspordist, vaid kontaktide loomisest välisriikide poliitilise eliidiga, kes toetaks koduriigis HKP poliitikat ja aitaks saavutada rahvusvahelist konsensust Hiinale olulistes küsimustes.

ILD kodulehel kirjeldatakse end nelja haarde kaudu, millest üks on poliitiliste parteide haare. Praeguseks on HKP sõlminud suhted rohkem kui 600 poliitilise partei jaorganisatsiooniga 160 riigis. Eesti Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga (SDE) lõi rahvusvaheliste suhete osakond suhted 2008. aasta detsembris.

Tolleaegse SDE peasekretäri Randel Läntsi sõnul sai suhtlus alguse siis, kui ta külastas koos Euroopa sotsialistidega Hiinat. Randel Länts võis silmas pidada Euroopa Sotsialistliku Partei peasekretäri Philip Cordery juhitud noortepoliitikute delegatsiooni, mis kohtus 4.–10.detsembril Ülehiinalise Rahvaesindajate Kogu Alalise Komitee aseesimehe Uyunqimgi  ja ILD esimehe Wang Jiaruiga.

2009. aasta aprillis kohtus ILD aseesimehe Chen Fengxiang Tallinnas riigikogu spiikri, välisministri ning SDE ja Keskerakonna esindajatega. Sama aasta detsembris käis SDE delegatsioon aseesimees Indrek Saare juhtimisel vastuvisiidil Hiinas, kus kohtuti Poliitbüroo liikme ja Hiina Rahva Poliitilise Konsultatiivkonverentsi aseesimehe Wang Gangi, ILD esimehe Wang Jiarui ja aseesimehe Liu Hongcaiga. Delegatsiooni liikme Peeter Kreitzbergi sõnul oli Hiina pool varasemalt väljendanud soovi allkirjastada koostööleping HKP ja SDE vahel, kuid Hiinasse suunduval delegatsioonil puudus selleks erakonna mandaat.

Eesti poliitikutest on 2011. ja 2013. aastal Hiina Euroopa poliitiliste parteide kõrgetasemelisel foorumil osalenud Keskerakonna liige ja tolleaegse Eesti-Hiina sõprusrühma aseesimees Kalev Kallo. 2016. aastal võttis samanimelisest foorumist osa SDE peasekretär Randel Länts, kes praegu juhib konsultatsiooniettevõttes Miltton valitsussuhete suunda. 2015. aasta oktoobri lõpus Pekingis toimunud Kesk- ja Ida-Euroopa noorte poliitiliste liidrite foorumist võttis osa Keskerakonna juhatuse liige, parlamendisaadik Mailis Reps, kes alates 2016. aastast täidab haridus- ja teadusministri ülesandeid.

Uuringute haare tähendab vajadust varustada keskvalitsust infoga rahvusvahelistest suhetest ja regionaalsetest arengutest, parteipoliitikast ja ühiskondades aset leidvatest muutustest.

7. mail 2014 kohtus väliskomisjoni delegatsioon esimees Marko Mihkelsoni juhtimisel Pekingis ILD aseesimehe Zhou Liga, kus muude teemade hulgas arutati ka olukorda Ukrainas. Hiina jaoks on oluline teadmine, kuidas reageerivad USA ja tema liitlased Venemaa agressioonile Euroopas; see aitab Hiinal planeerida oma jõulist tegevust Hongkongi, Lõuna-Hiina mere või Taiwani suhtes. Wang Jiarui järgi võimaldab rahvusvahelise arengu uurimine ja jälgimine haarata Hiinal initsiatiiv endale olulistes küsimustes, et pakkuda välja „Hiina plaan“.

2015. aasta jaanuaris ütles Zhou Li kohtumisel välisminister Keit Pentus-Rosimannusega Pekingis, et soovib süvendada kontakte Reformierakonnaga ja vahetada valitsemiskogemusi. Zhou Li tutvustas seal „vöö ja tee initsiatiivi“, mille välisminister leidis olevat kasuliku kõigile osalistele.

On ekslik arvata, et Hiina välispoliitikat tehakse ainult välisministeeriumis. ILD on aktiivselt suhelnud erinevate Eesti erakondadega, et mõjutada siinseid arenguid. Eesti poliitikutel tasub olla teadlik HKP eesmärkidest väliskontaktide loomisel, et kaitsta ühiskonda välise mõjutustegevuse eest, pidada kinni läbipaistvuse nõudest ja vältida Hiina haardesse jäämist.”

Lühendatult Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse kodulehelt