Hoiatus Poola väljaviskamise eest EL-ist tundub pigem anekdoodi kui reaalsusena

Maailm,
- Updated
©AFP/Scanpix
Poola lipp Krakovi kohal.

Ükski impeeriumilaadne toode ei lase kunagi iseendal laguneda – ja ähvardav-karistav EL kipub impeeriumiks kätte, mis muudab ka riikide väljaviskamised väheusutavaks.

Poola ülemkohus on hoiatanud, et kui valitsev Õiguse ja Õigluse partei (PiS) läheb edasi oma oma kohtureformiga, võib riik olla sunnitud Euroopa Liidust lahkuma.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Vastuolud Poola õiguse ja Euroopa õiguse vahel… võivad suure tõenäosusega viia Euroopa Liidu institutsioonide sekkumiseni seoses EL-i lepete rikkumisega ja pikemas perspektiivis Euroopa Liidust lahkumiseni,” öeldakse Poola ülemkohtu avalduses.

Kes on jälginud Brüsseli meeleheitlikke katseid panna piir Suurbritannia eraldumisele EL-ist, kus brittide karistamise ja teistele võimalikele eraldujatele õppetunni andmise nimel loobutakse isegi oma huvidest, see ei usu iialgi, et EL hakkaks oma ridadest kedagi välja viskama – pigem korraldatakse seal riigipööre, nagu tegi NSV Liit Varssavis 1981. aastal.

Euroopa Liit hoiab praegu lagunemise hirmus kõigist oma liikmetest kümne küünega kinni. Suurest ja majanduslikult arenevast Poolast loobumine oleks Brüsselile liiga suur kaotus ja liiga suur eeskuju teistele. Poolakad pole ju isegi oma zlotist loobunud ega kavatsegi eurole üle minna.

Euroopa Liit on süüdistanud PiS-i kohtusüsteemi poliitilises allutamises alates 2015. aastast, kui partei võimule sai. Valitsuspartei on kinnitanud, et kohtureform on vajalik selle efektiivsuse suurendamiseks, samuti kogu kohtusüsteem vabastamiseks sotsialistlikust taagast.

Kuna samasuguse rünnaku all on ka Ungari, siis peavad poliitilised vaatlejad Brüsseli eesmärgiks karistada kahte riiki selle eest, et nad ei võta vastu Lähis-Ida ja Aafrika migrante ning kaitsevad oma kristlikku ja rahvuslikku identiteeti ning traditsioonilist peret.

Eraldunud Poola õitseng oleks EL-ile liiga suur oht, seega võib Poola ülemkohtu hoiatust vaadata pigem aegade jooksul kivistunud kohtunike hirmuna oma töökohtade pärast. Euroopa Liit aga peaks koospüsimise nimel loobuma föderalismist ja püsima suveräänsete rahvusriikide liiduna edasi.

Euroopa Liidus ei ole juriidilist mehhanismi liikmesriigi väljaviskamiseks liidust. Suurbritannia eraldub rahvahääletuse tulemusena.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused