Hoiatuseks heausklikele annetajatele: “paljukannatanud” Lõuna-Sudaani v(h)õimupealikud panid pihta miljardeid

Maailm,
©Scanpix
Lõuna-Sudaani paksukssöönud võimuladvik.

Viimasel ajal korjab Punane Rist annetusi “kannatavale” Afganistanile ning Eesti valitsus saatis sinna 50 000 eurot – õpetuseks aga üks lugu 39 aastat iseseisvuse eest ja 10 aastat iseseisvana omavahel kodusõjas sõdinud Lõuna-Sudaanist.

Ulatuslik riigi raha riisumine Lõuna-Sudaanis halvendab inimõigusolukorda ja ohustab niigi habrast rahuprotsessi, ütleb ÜRO neljapäeval avaldatud raportis.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Kümne aasta eest iseseisvunud Lõuna-Sudaan ei ole toibunud 2013. aastal puhkenud kodusõjast ning on hädas kroonilise ebastabiilsuse, majanduskaose, etnilise vägivalla ja näljahädaga.

ÜRO Lõuna-Sudaani inimõiguskomisjoni sõnul on alates 2018. aastast riigikassast ja muudest ressurssidest kadunud üle 73 miljoni dollari. Ligi 39 miljonit varastati vähem kui kahe kuuga.

See summa on aga vaid murdosa kogu riisutud riigivarast, ütles komisjon, kelle sõnul tunnistas president Salva Kiir juba 2012. aastal, et Lõuna-Sudaani valitsev eliit on kõrvale suunanud üle 4 miljardi dollari.

Komisjoni hinnangul õõnestavad Lõuna-Sudaani liidrid selle tegevusega inimõigusi ja seavad ohtu riigi julgeoleku. Komisjon kutsub neid rahuleppe tingimusi täitma, et tagada riigi majanduse korralik juhtimine.

“See riisumine õhutab jätkuvalt poliitilist võitlust eliidi hulgas, mis on käimasoleva konflikti, rikkumiste ja tõsiste kuritegude peamine tõukejõud, kahjustades kestva rahu saavutamise väljavaateid,” seisab Lõuna-Sudaani komisjoni raportis ÜRO inimõigusnõukogule Genfis.

Kodusõda lõppes 2018. aastal relvarahu ning Kiiri ja tema endise võistleja Riek Machari võimujagamiskokkuleppega, aga rahuleppe tingimuste täitmisega ei ole kuigi kaugele jõutud.

Kindlasti ütlevad paljud, et ega meie annetatud raha ju Talibani või Lõuna-Sudaani liidrite kontodele lähe. Punane Rist aga ei ole Afganistani või Lõuna-Sudaani territooriumi haldaja ega seal iseseisvalt tegutseja – nende tegevus toimus võimude järelvalve all ja kindlasti leitakse võimalus, kuidas abi liikumise käigus oma huvides ära kasutada.

Meedias on läbi lipsanud erinevad arvud, mille kohaselt ÜRO kaudu Kolmandasse maailma minevast rahast “kaob” 32-43 protsenti. MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud kirjutab, et üks seitsmendik arengumaadele mõeldud rahast ei lahku mitte kunagi Euroopa Liidust.

Lõuna-Sudaani kohta on öeldud, et raha läks kaotsi “riigikassast ja muudest ressurssidest” – kardevatavasti on viimase sees ka kõikvõimalikud abipaketid Läänest.

Raha annetamine ja selle päralejõudmise peale lootmine on kahtlemata igaühe enda asi, kuid ei maksa unustada, et varastatud rahadest toidetakse edasi korruptsiooni ja sõdu.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused