Hõõrumine liidu sees: europarlament ähvardas EL-i eelarve blokeerida

Maailm,
©Uued Uudised
Euroopa Parlamendist jääb mõnele eurosaadikule vist väheks, tahaks ka vallas oli peig pulmas ja kadunuke matustel. Pilt on illustratiivne.

Euroopa Liidu jõuetust näitab esile kerkinud vastuolu riikide juhtide sõlmitud kokkuleppe ja europarlamendi tahtmiste vahel, kellele ei meeldi eelkärped.

Euroopa Parlament hääletas neljapäeval muudatuste nõudmise poolt Euroopa Liidu järgmisesse eelarvesse, milles on kokku leppinud liikmesriikide liidrid.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Resolutsioonis hoiatati, et parlamendiliikmed ei kiida heaks läbi suurte raskuste kokku lepitud eelarvet, kui nad selle üle hiljem sel aastal hääletama hakkavad, ning ärgitasid läbi rääkima ettepaneku parandamiseks.

Resolutsiooni poolt hääletas 465 eurosaadikut ja vastu 150.

Euroopa liidrid vaidlesid uue eelarve üle neli ööpäeva, saavutades teisipäeval taastuspaketi ja triljoni euro suuruse eelarve seitsmeks aastaks.

Euroopa Komisjon ja paljud Euroopa Parlamendi liikmed olid häiritud, et nende prioriteedid olid uuest eelarvest eemaldatud ja osa vahenditest oli suunatud päästepaketile.

“Liigagi tihti ohustab riiklikele huvidele ja hoiakutele kuuletumine ühiste lahenduste saavutamist ühistes huvides,” seisis resolutsioonis.

EL-i liidrid ei olevat tulnud toime küsimusega, kuidas laenamine taastuspaketi rahastamiseks tasutakse EL-i eelarvest. Sealjuures mõistetakse hukka EL-i tervise- ja teadusprogrammide rahastamise kärpimine, samuti kärped hariduses ja digitaalinnovatsioonis.

“Me arvame, et see ei anna vajalikke vastuseid järgneva seitsme aasta väljakutsetele,” ütles Euroopa Parlamendi paremtsentristide fraktsiooni juht Manfred Weber.

Euroopa Ülemkogu president Charles Michel on ärgitanud europarlamenti uut eelarvet heaks kiitma.

Eelarve ning päästepakett loovad 1,8 triljoni euro suuruse stiimuli, mis aitab Euroopat majandussurutisest välja tulla, rõhutas ta.

Micheli sõnul on käes Euroopa ajaloo jaoks tähtis hetk. “See vastus on tohutu, võrreldes majanduse suurusega. Euroopa vastus on suurem kui USA või Hiina oma,” ütles Michel Euroopa Parlamendis.

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen nentis neljapäeval, et EL-i liidrite tippkohtumisel saavutatud lepe sisaldab kärpeid EL-i eelarvesse, millega on raske leppida.

“Jah, me suutsime vältida isegi suuremaid kärpeid, mida tahtsid osa liikmesriike, ent see MFF (mitmeaastane finantsraamistik) on raskesti seeditav. Ja ma tean, et see koda tunneb sama,” ütles ta Euroopa Parlamendile.

“Kuid samas peaksime meenutama, kust EL on välja tulnud ehk 70 miljardi euro suurusest august, mille põhjustas ÜK lahkumine blokist. Hea uudis on see, et meil on õnnestunud see auk peaaegu täiel mahul täita. See tähendab, et igal riigil tuleb maksta rohkem.”

Euroopa Parlament hääletab 1074 miljardi euro suuruse MFF-i üle selle aasta jooksul. (AFP-BNS-UU)

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused