Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Horvaatia üleminek eurole tekitas hinnatõusulaine ja rahva pahameele

08.01.2023
Horvaadid võtavad Zagrebi kesklinnas asuvas pangas sularaha välja.

Euro hinda ei tõsta! Ilmselt mäletavad eestlased veel hästi seda hüüdlauset, millega peavoolumeedia poliitikud ja ajakirjanikud meid enne euroalaga liitumist kostitasid. 1. jaanuarist 2023 ühines euroalaga Horvaatia ja ehkki hinnatõusu peljati, olid ettevalmistused selleks ilmselt kehvapoolsed. Nädala jagu hindu eurodes on tekitanud tarbijates sügavat pahameelt, nii et Horvaatia peaminister Andrej Plenković oli sunnitud kutsuma kokku kriisikoosoleku.

Horvaatia rahvusvaluuta kuna vahetamine euro vastu tõi kaasa kaupade ja teenuste suure hinnatõusu, teiste seas ka peamiste toiduainete nagu leiva, suhkru, aga ka kohvi ja teiste tarbekaupade hinnatõusu. Hinnad tõusid 10-20%.

Hinnatõusulaine on tekitanud tarbijates teravat pahameelt, nii et valitsusel ei ole jäänud üle muud, kui teatada meetmetest, millega püütakse kaitsta inimesi peaministri sõnul põhjendamatu hinnatõusu eest. Majandusminister Davor Filipovići sõnul ei luba valitsus selliseid hinnatõuse.  Ta läks isegi nii kaugele, et süüdistas jaemüüjaid inimeste petmises.

Horvaatia meedia kritiseerib omakorda valitsust halvas ettevalmistuses. Hinnatõusu oleks tulnud ette aimata ja selle leevendamiseks oleks tulnud teha ettevalmistusi juba enne eurole üleminekut. Kriitikute sõnul on sama probleemi esinenud varem ka teistes eurole üle läinud riikides. Näiteks Sloveenia, mis läks eurole üle juba 2004, püüdis lahendada olukorda sellega, et koostas nn musta nimekirja jaemüügikettidest, kes tõstsid hindu. Samas leiavad mitmed asjatundjad, et hindade reguleerimine ei ole lihtne, tegelikult on see lausa võimatu, ja Horvaatias ei ole ilmselt võimalik neid enam alla tuua.

Horvaatia valitsus tegutses eurole üleminekul ilma, et oleks arutanud seda teemat avalikkusega, olgugi et mitmed uuringud viitasid korduvalt horvaatide üksmeele puudumisele selles küsimuses. Üks 2022. aastal läbiviidud küsitlus näitas, et lausa 40% horvaatidest on eurole ülemineku vastu.

Sellest hoolimata otsustas paremtsentristlik Brüsseli-meelne valitsus Andrej Plenković juhtimisel viia Horvaatia eurotsooni.

Allikas: Remix News