Hübriisõda saab uue hingamise: Venemaa ja Valgevene presidendid kirjutasid alla liitriigi kavadele

Maailm,
©Scanpix
Presidendid Lukašenka ja Putin.

Venemaa ja Valgevene ühtsus võib tähendada, et praegune hübriidsõda Poola, Leedu ja Läti piiril võib Vene suunalt ka Eestini jõuda.

Venemaa ja Valgevene presidendid Vladimir Putin ja Aleksandr Lukašenko kirjutasid neljapäeval alla liiduriigi integratsioonimäärusele.

“Vaatan, et Putin kirjutas alla. Ja mina kirjutan samuti alla,” ütles Lukašenko liitriigi ülemnõukogu veebikoosolekul.

Määrusega kiideti heaks kõik septembris vastu võetud 28 liiduprogrammi. Samuti liitriigi lepingu sätete rakendamise põhisuunad aastateks 2021–2023.

Lukašenko oli juba varem teatanud, et 4. novembril kavatsetakse kinnitada liitriigi väljatöötatud kavad.

Putin nimetas integratsioonimääruse allkirjastamist suureks sammuks edasi.

Naabrite mure Venemaa ja Valgevene lähenemise üle on süvenenud arvestades edu, mida asjaosalised septembris majanduste lõimimise küsimuses saavutasid. Kaasa arvatud ühise energia- ja rahaturu moodustamise osas.

Määrus näeb lisaks ette ühtset lähenemist pensioni- ja sotsiaalkindlustusküsimustele, terrorismivastase võitluse koostööd, kaudsete maksude kehtestamise üldpõhimõtteid ning vastastikust juurdepääsu riigihangetele ja -tellimustele.

Ühiseks muutub makromajanduspoliitika, riigid integreerivad maksesüsteeme ja ühtlustavad rahapoliitikat ning moodustavad ühised nafta- ja gaasiturud.

Lisaks võtsid juhid vastu liiduriigi sõjalise doktriini ja kahe riigi rändepoliitika kontseptsiooni.

Liiduriigi riigisekretäri Dmitri Mezentsevi hinnangul tõstab uus sõjaline doktriin kaitsepoliitika sidususe taset ja kohandab riikide kaitseministeeriumi ülesandeid.

Mezentsev märkis kaitsealastest lepetest rääkides, et nende vastuvõtmise tingis muu hulgas sõjalis-poliitilise olukorra muutumine regioonis, uute ohtude ja väljakutsete esilekerkimine Venemaa ja Valgevene jaoks ning “enneolematu surve meie riikidele”.

“Uus sõjaline doktriin tõstab kaitsepoliitika sidususe taset, kohandab õigeaegselt kaitseministeeriumide ülesandeid ja võtab arvesse piirkonna sõjalis-poliitilise olukorra muutusi,” ütles Mezentsev.

Rääkides liiduriigi rändepoliitika kontseptsioonist märkis Mezentsev, et dokumendiga määratakse kindlaks siseministeeriumide, julgeolekuasutuste, piiriteenistuste ja  välisasjade ametite tegevuse suund rändevaldkonnas arvestades rändevoogude kasvust tingitud uue reaalsusega.

Venemaa ja Valgevene allkirjastasid liiduriigi loomise lepingu 8. detsembril 1999. aastal. Suurem osa integratsiooniprogrammidest on arvestatud 2025. aastani, osa 2027. aastani. (Interfax-BNS)

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused