Ideoloogia ähmastab mõistuse: USA-s valiti kümnendi inglise keelseks sõnaks “they”

Maailm,
©Reuters/Scanpix
Sõna “they” populariseerimine on mõeldud kummardusena neile.

Vasakliberism tungib juba ka keeleteadusesse, kus valdavaks saab ebateadus ja ideoloogia.

USA  ideoloogilised keele-eksperdid valisid lõppenud aastakümne tähtsaimaks inglise keelseks sõnaks isikulise asesõna “they” (“nemad”), mis edestas konkurente nagu “climate” (“kliima”) ja “meme”.

Sõna “they” valimise taga on asjaolu, et üha suurem arv mittebinaarseid inimesi, kes ei määratle ennast mehe või naisena, kasutab inglise keeles endasuguste inimeste puhul seda sõna, kõlab selgituses.

Nad eelistavad mitmuslikku isikulist asesõna “they” selle sooneutraalse tähenduse tõttu, et minna mööda traditsioonilisest meessoole viitavast sõnast “he” (tema) ja naissoole viitavast sõnast “she”.

“Ameerika dialektiühingu otsus valida kümnendi sõnaks “they” on märk sellest, kuidas soolise identiteedi isiklik väljendus on muutumas “üha suuremaks osaks meie ühisest diskursusest”, lausus selle juht Ben Zimmer.

USA sõnastik Merriam-Webster nimetas detsembris “they” 2019. aasta sõnaks. Ameerika dialektiühing nimetas “they” aasta sõnaks 2015. aastal.

Lisaks sõnadele “climate” ja “meme” konkureerisid kümnendi sõnaks veel väljendid või sõnad nagu #BlackLivesMatter, #MeToo, “emoji”, “opioid crisis” ja “woke”, teatas ühing. Nagu näha, on esimese kahe näol tegu poliitilis-ideoloogiliste mõistetega. (AFP-BNS-UU)

Kommentaarid

4 commentsOn Ideoloogia ähmastab mõistuse: USA-s valiti kümnendi inglise keelseks sõnaks “they”

Kommentaarid on keelatud

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused