Ideoloogia ähmastab mõistuse: USA-s valiti kümnendi inglise keelseks sõnaks “they”

Maailm,
©Reuters/Scanpix
Sõna “they” populariseerimine on mõeldud kummardusena neile.

Vasakliberism tungib juba ka keeleteadusesse, kus valdavaks saab ebateadus ja ideoloogia.

USA  ideoloogilised keele-eksperdid valisid lõppenud aastakümne tähtsaimaks inglise keelseks sõnaks isikulise asesõna “they” (“nemad”), mis edestas konkurente nagu “climate” (“kliima”) ja “meme”.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Sõna “they” valimise taga on asjaolu, et üha suurem arv mittebinaarseid inimesi, kes ei määratle ennast mehe või naisena, kasutab inglise keeles endasuguste inimeste puhul seda sõna, kõlab selgituses.

Nad eelistavad mitmuslikku isikulist asesõna “they” selle sooneutraalse tähenduse tõttu, et minna mööda traditsioonilisest meessoole viitavast sõnast “he” (tema) ja naissoole viitavast sõnast “she”.

“Ameerika dialektiühingu otsus valida kümnendi sõnaks “they” on märk sellest, kuidas soolise identiteedi isiklik väljendus on muutumas “üha suuremaks osaks meie ühisest diskursusest”, lausus selle juht Ben Zimmer.

USA sõnastik Merriam-Webster nimetas detsembris “they” 2019. aasta sõnaks. Ameerika dialektiühing nimetas “they” aasta sõnaks 2015. aastal.

Lisaks sõnadele “climate” ja “meme” konkureerisid kümnendi sõnaks veel väljendid või sõnad nagu #BlackLivesMatter, #MeToo, “emoji”, “opioid crisis” ja “woke”, teatas ühing. Nagu näha, on esimese kahe näol tegu poliitilis-ideoloogiliste mõistetega. (AFP-BNS-UU)

4 commentsOn Ideoloogia ähmastab mõistuse: USA-s valiti kümnendi inglise keelseks sõnaks “they”

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused