Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Immigratsioonilembeline Kreeka tekitas Lesbose saarele mitte ainult Moria, vaid lausa Mordori

08.02.2020
Moria laager Lesbose saarel.
© Reuters/Scanpix

Kreeka Lesbose saarel toimus sel nädalal järjekordne protestiüritus, millega nõuti saare ülerahvastatud ja kurikuulsaks saanud migrandilaagri sulgemist. Päev enne seda olid omakorda laagriasukad kavandanud protesti kehvade elutingimuste vastu, kuid politsei kasutas nende takistamiseks pisargaasi.

Lesbose saare põliselanikud on kaotanud kannatuse. Migrantide ja põgenike asüülitaotluste menetlemine kestab kuid, aga Lesbosele jõuab Türgi ranniku kaudu pidevalt uusi migrante, peamiselt Süüriast ja Afganistanist.

Kunagine hinnatud turismisihtkoht Lesbos on juba viis aastat olnud migratsioonikriisi eesliinil. Lisaks Lesbosele valitseb sarnane olukord ka Samose, Kosi, Lerose ja Chíose saarel,  mis kõik asuvad Türgi rannikust vaid mõne kilomeetri kaugusel.

Lesbose protestijad kandsid plakateid kirjadega: „Tahame oma saari tagasi“ ja „Aitab inimhingede vangistamisest Põhja-Aegeanis“.

Pikad menetlemistähtajad ja muud probleemid on viinud selleni, et praeguseks elab Lesbosel Moria lähedal laagris 19 000 inimest. Koht kujutab endast põhimõtteliselt haisvat prügimäge. Umbes 2000 laagrielanikku liikus esmaspäeval protesteerimise eesmärgiga pealinna Mitilini poole, kuid politsei kasutas nende takistamiseks pisargaasi.

Kreeka uus konservatiivne valitsus on lubanud kiirendada varjupaigataotluste menetlemist ja alustada eitava vastuse saanud taotlejate deporteerimisega, kuid siiani ei ole olukord väga palju muutunud.

Põhja-Aegeani piirkonna kuberner Kostas Moutzourise sõnul ei usu ta, et lähiajal paranemist oodata oleks. „Arvestades, et saarel on avatud ja kinnistes keskustes kokku lõksus umbes 25 000 inimest ja neid tuleb pidevalt juurde, ei ole ma kuigi optimistlik ega näe lahendusi,“ rääkis ta Kreeka lehele Kathimerini.

Viiel Aegeani saarel on migrantidele mõeldud laagrites kokku 5400 kohta, kuid hetkel elab neis juba üle 36 000 inimese.

Allikas: The Telegraph

Toimetuselt: Moria nime kandis ka Tolkieni kääbikute-saaga päkapikkude mäelinn, Mordor aga oli kurjuse riik Keskmaal.