Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Iraan: USA liitlane Saudi Araabia on tegelik terrorismi toetaja

-
05.06.2016
Iran’s Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei waves as he gives a speech on Iran’s late leader Khomeini’s death anniversary, in Tehran

Teheran protesteeris pühapäeval terrorismi toetava riigi nimetuse vastu, öeldes, et tegelik süüdlane on hoopis USA liitlane Saudi Araabia.

Iraani välisministeerium tõi esile riigi rolli Iraagis, kus ta toetab USA juhitavast koalitsioonist sõltumatult äärmusrühmituse Islamiriik (IS) vastu võitlevaid valitsusvägesid, ja nimetas Süüriat, kus Iraan toetab president Bashar al-Assadi režiimi võitlust džihadistide ja teiste mässajatega, kellest osal on Saudi Araabia toetus.

Washington “suleb silmad Saudi Araabia ja oma teiste liitlaste laialdase poliitilise ja finantstoetuse ees sellele kurjakuulutavale nähtusele maailmas”, ütles Iraani välisministeeriumi pressiesindaja Hossein Jaber Ansari uudisteagentuurile IRNA.

“Kui USA piirkondlikud liitlased toetavad mitmel moel Daeshi (IS) ja teisi terrorirühmitusi, siis Iraani Islamivabariik seisab Iraagis ja Süürias terrorismivastase võitluse esirinnas.”

Ansari lisas, et toetus Iisraelile, hoolimata tolle aastakümnetepikkusest okupatsioonist palestiinlaste aladel teeb Washingtonist endast “suurima riikliku terrorismi toetaja”.

Teherani avaldus on vastuseks USA välisministeeriumi neljapäeval avaldatud aastaraportile, milles öeldakse, et Iraan suurendas eelmisel aastal toetust palestiina äärmusrühmitustele Gazas ja Liibanoni šiialiikumisele Hizbollah, mis on saatnud tuhandeid võitlejaid Süüriasse president Bashar al-Assadi poolele võitlema.

Peale selle olevat Iraan suurendanud, osalt küll võitluseks IS-iga abi Iraagi šiiitlikele organisatsioonidele nagu Kataib Hiézbollah, mille USA on määratlenud terroriorganisatsioonina.

Kataib Hezbollah on üks paljudest Iraani toel Iraagis tegutsevatest šiiarühmitustest, mis on etendanud olulist rolli valitsusvägede vastulöögis sunni äärmusrühmituse IS pealetungile.

AFP-BNS

FOTO: Reuters/Scanpix – Iraani kõrgeim juht Ajatolla Ali Khamenej