Isegi Saksamaa on Bideni „Saigon 2“ välispoliitikas pettunud

Maailm,
©Scanpix
Saksa sõdurid suunduvad Taškendist Kabuli põgenike äratoomist turvama.

Saksamaa Bundestagi kristlike demokraatide (CDU) fraktsiooni aseesimees Johann Wadephul mõistis teravalt hukka USA presidendi Joe Bideni otsuse viia väed kiirustades Afganistanist välja. Wadephul, kes on kantsler Angela Merkeli lähedane kolleeg ütles intervjuus Bloombergile, et ameeriklaste tagasitõmbumine nõuab Saksamaalt ja Euroopalt iseseisvama kaitsestrateegia väljatöötamist.

„Mitte keegi ei küsinud meilt, kas see ikka on hea idee lahkuda riigist nii ülepeakaela,“ ütles Wadephul. „Ja praegune äärmiselt häiriv olukord, millega meil silmitsi seista tuleb – kaos Kabulis – on loomulikult selle tulemus.“

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Euroopa ei ole varjanud oma pettumust USA tegutsemise üle Afganistanis ja Wadephul märkis, et juhtunul on Atlandi-ülestele suhetele tõsine ja kaugeleulatuv mõju. Ta nimetas USA vägede väljaviimist kaootiliseks ja leidis, et oleks tulnud jätkata läbirääkimisi Talibani liidritega Dohas. Samuti pani ta pahaks, et ameeriklased ei võtnud sisuliselt üldse arvesse Saksamaa panust Afganistanis ega arutanud tegevusi nendega läbi.

Ka Bundestagi väliskomisjoni juht Norbert Roettgen (CDU) väljendas sarnast hukkamõistu. „Asjad ei läinud mitte lihtsalt valesti, vaid tegemist on katastroofiga,“ ütles Roettgen kolmapäeval teleintervjuus. „Tegemist on Lääne moraalse läbikukkumisega – ja selle geopoliitilisi tagajärgi on raske alahinnata. Tegemist on murdepunktiga.“

Wadephul omakorda rõhutas, et Saksamaa ja Euroopa Liit peavad astuma samme oma julgeolekuhuvide paremaks kaitsmiseks. See kujutaks endast aga tõsist geopoliitilist nihet ja eemaldumist USA domineerimisest. „Peame endale aru andma, et USA ei ole enam maailma politseinik ja peame tagama Euroopa julgeoleku“; ütles Wadephul.

Allikas: Bloomberg

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused