Islamis pettunud kurdid taaselustavad zoroastrismi

Maailm,
faravahar

Islamiriigi vägivallateod on viinud paljud Iraagis elavad kurdid islamiusus kahtlemiseni, kirjutab veebileht projects21.com. Vähem sõjaka religiooni otsingud on paljud neist viinud Pärsia impeeriumis elanud kurdide esivanemate järgitud zoroastrismi suunas.

Seni olid zoroastristid Iraagis tilluke vähemus, kelle hulk kogu riigis jäi alla tuhande. Üksnes eelmise aasta jooksul on aga kümned tuhanded Iraagi kurdid usku vahetanud. Zoroasterlike aktivistide väitel ulatub see number saja tuhandeni.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Augustis tunnustas sõja käigus faktiliselt iseseisvunud Kurdistani piirkonnavalitsus zoroastrismi religioonina. Iraagis tekitas see otsus vastakaid arvamusi.

Kurdide identiteet on rohkem rahvuslik kui religioosne. Et nende rahvust ja kultuuri ähvardab Islamiriik, on islamiusule alternatiivide otsimine muutunud palju atraktiivsemaks.

“Kõik kurdid on rahvuslased ja me oleme oma pärandi üle uhked, nii et muidugi mõjutas mind usku vahetama see, et [zoroastrismil] on kurdipärane iseloom,” ütles hiljuti zoroastristiks hakanud Shwan Rahman. Teismelisena oli ta pühendunud moslem, kuid leiab nüüd, et rahumeelne zoroastrism sobib paremini tema mõtteviisiga.

Zoroastrismi aluseks on 6. sajandil eKr elanud preester Zarathustra õpetus. Selle järgi jaguneb universum kaheks, valguse ja headuse maailma valitseb jumal Ahuramazda ning pimeduse ja kurjuse jõudude eesotsas on teine jumal Ahriman. Nende vahelisest võitlusest võtavad osa ka inimesed. Zoroastrismis on olulisel kohal tulekummardamine.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused