Itaalia ja Liibüa kaevasid välja vana, Gaddafi allkirjaga migrandileppe

ImmigrandidImmigrandid

Paljud analüütikud on tunnistanud, et mitmed hädad Vahemere regioonis algasid pärast Liibüa diktaatori Muammar Gaddafi kukutamist, milles oli käsi mängus nii NATO-l kui ka Euroopa Liidul, eriti Prantsusmaal.

Itaalia ja Liibüa leppisid kokku, et jõustavad vana migratsioonilepingu, mis näeb muu hulgas ette ebaseaduslike sisserändajate tagasisaatmise Liibüasse, teatasid ühisel pressikonverentsil riikide välisministrid.

Liibüa visiidil viibinud Itaalia välisminister Enzo Moavero Milanesi nimetas lepet märkimisväärseks ja paljulubavaks.  Välisministrid ei täpsustanud laupäeval koheselt, kas leppesse on sisse viidud muudatusi, vahendab BNS.

Lepingu allkirjastasid 2008. aastal Itaalia tollane peaminister Silvio Berlusconi ja Liibüat valitsenud Muammar Gaddafi. Lepingu kohaselt üritab Liibüa ohjeldada illegaalsete immigrantide tulva ja võtab vastu ka tagasi saadetavaid sisserändajaid.

Lepingu täitmine katkes 2011. aastal, kui Gaddafi võimult kukutati ja seejärel tapeti. Pärast seda on kunagi Itaalia kolooniaks olnud Liibüas valitsenud kaos, kus vastakuti on nii rivaalitsevad poliitilised jõud ja sõjapealikud, kui ka kaks ajaloolist piirkonda, Tripolitaania ja Kürenaika.

Lääneriikide osalusel või vähemalt heakskiidul on kukutatud veel mitmeid Lähis-Ida ja Põhja-Aafrika diktaatoreid, kuid Idale sobimatu Lääne demokraatia eksport on kõik need riigid lõpuks kaosesse paisanud.

Liibüa diktaatori Muammar Gaddafi puhul on räägitud ka sellest, et tema kukutamise ajendiks polnud mitte diktatuurirežiimi kuriteod, vaid hoopis asjaolu, et Gaddafi soovis Liibüa nafta- ja gaasirahade abiga vabastada Aafrika riigid Euroopa ühepoolset kasu andva majandusliku mõju alt.

Kommentaarid