Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Itaalia keelustab välismaalt laste ostmise surrogaatluse kaudu

-
21.06.2023
Itaalia parlamendisaadikud, vasakul Carolina Varchi
© Scanpix

Itaalia valitsus plaanib keelustada oma kodanikele välismaalt laste ostmise surrogaatluse kaudu. Surrogaatemadus ja selle soodustamine on olnud Itaalias keelatud alates 2004. aastast ja seaduserikkujaid võib karistada kuni kahe aastase vangistuse ja 600 000 eurose trahviga.

Seetõttu on itaallased ostnud lapsi välismaalt. Itaalia valitsuspartei Fratelli d’Italia sõnul on tegemist n-ö paljunemisturismiga, mistõttu tahetakse nüüd muuta laste saamine surroogaatluse kaudu seadusega karistatavaks isegi juhul, kui laps on sündinud surrogaatemadust lubavas riigis.

„Surrogaatlus on alandav tegevus, millega puutuvad sageli kokku just majanduslikes raskustes vaevlevad naised,“ ütles uue seaduse eestvedaja, Fratelli d’Italiat esindav parlamendiliige Carolina Varchi. „Surrogaatlusega hävitatakse lepingut sõlmides emaduse pühadus – midagi, mis on kaasa antud looduse poolt.“ Varchi väitel hiilivad itaallased üha enam kriminaalvastutusest mööda, ostes lapsi välismaalt. „Meie eesmärk on astuda sellele tegevusele vastu,“ ütles Varchi. „Kui keegi otsustab seda seadust rikkuda, siis peab ta teadma, et Itaaliasse naastes ootab teda ees karistus.“

Seaduseelnõul, millega tahetakse tõsta rikkumise eest määratavat trahvi ühele miljonile eurole, on ka peaminister Giorgia Meloni toetus. Meloni on ühtlasi seadnud eesmärgiks sündimuse tõstmise Itaalias. „Emadus ei ole müügiks,“ ütles Meloni mais toimunud konverentsil, kus arutleti Itaalia demograafilisest kriisist väljatoomise üle. „Emakas ei ole välja üürimiseks.“

Surrogaatemadus ei ole siiski ainus kunstliku viljastamise vorm, mida itaallased välismaalt ostmas käivad. Kehavälise viljastamise protseduur on Itaalia seaduste kohaselt lubatud ainult heteroseksuaalsetele abielus paaridele, mis tähendab, et samasoolised paarid ja üksikud naised käivad seda teenust ostmas mujal.

Surrogaatluse veelgi rangema keelustamise plaan on ajanud muidugi tagajalgadele LGBT+ aktivistid, kes on veendunud, et selline tegevus on vastuolus põhiseadusega. „Inimesed, kes on praegu beebiootel – kelle rasedus on poole peal – ei tea, mis saab siis, kui nad jõuavad lapsega Itaaliasse,“ kurtis geivanemate organisatsiooni Rainbow Families president Alessia Cocini. Tema sõnul on tegemist homoseksuaalide õiguste ja kodanikuõiguste vastu suunatud propagandaga.

Itaalias puudub täpne statistika, kui palju beebisid Itaalia kodanikud iga-aastaselt surrogaatemaduse kaudu sisse ostavad, kuid Varchi sõnul on see arv ilmselt umbes paarisaja ringis. Abielus heteropaarid otsivad surrogaate enamasti Kreekast, Gruusiast, Moldovast ja enne Venemaa sissetungi ka Ukrainast. LGBT+ paarid aga käivad enamasti kas USAs või Kanadas, sest need on ainsad riigid, kus beebide ostmine surrogaatluse kaudu on lubatud ka homopaaridele.

„Meie eesmärk on tegutseda heidutavalt,“ ütles Varchi. „Tahame, et surrogaatlust nähtaks sellisena, nagu see on: äärmiselt halva asjana.“

 

Allikas: Financial Times