Itaalia piirkondlikud valimised võivad valitsust kõigutada, Matteo Salvinil on suured šansid taas tõusta

Maailm,
©Erakogu
Matteo Salvini valimiskampaania ajal.

Itaalias viiakse nädalavahetusel hoolimata koroonaviiruse hoogustunud levikust Euroopas läbi piirkondlikud valimised, mis on proovikiviks peaminister Giuseppe Conte vasaktsentristlikule koalitsioonile pärast koroonapuhangut ja majandust tugevalt pärssinud üleriigilisi piiranguid.

“Parempoolsete ülekaalukas võit paiskaks Rooma valitsuse read segi,” ütles Berenbergi analüütik Florian Hense.

Valimised võivad määrata ka parempoolse immigratsioonivastase Liiga juhi Matteo Salvini saatuse ning tuua opositsioonijuhile tagasi staaristaatuse, kui tema erakond peaks võitma vasakpoolsete kantsis Toscanas. Piirkondlikud valimised toimuvad Campania, Liguuria, Marche, Apuulia, Toscana, Valle d’Aosta ja Veneto maakonnas.

Parempoolsed on 2018. aasta parlamendivalimiste ja koroonapandeemia vahelisel ajal võitnud üheksatest piirkondlikest valimistest kaheksa. Võit olevat väidetavalt tulnud suuresti tänu vasakpoolsete suutmatusele koonduda ühe kandidaadi taha. Asjatundjad hoiatavad, et nii võib juhtuda selgi korral.

Kõige suurem tähelepanu on koondunud valimistele Toscanas, kus vasakpoolsed on olnud võimul 50 aastast. Viimased valimiseelsed küsitlused näitasid tasavägist seisu, kuid Salvini Liiga kandidaat on oma positsiooni järk-järgult parandanud.

Liiga kandidaadi, Euroopa Parlamendi liikme Susanna Ceccardi toetus on YouTrendi küsitluste põhjal 41,5 protsenti, vasaktsentristliku Demokraatliku Partei (PD) kandidaadi Eugenio Giani taga on 43,7 protsenti valijaist.

Vasakpoolsed säilitavad tõenäoliselt oma positsiooni lõunas Campania maakonnas, aga naabermaakonnas Apuulias võib Liiga, Giorgia Meloni parempoolse partei Itaalia Vennad ja ekspeaminister Silvio Berlusconi Forza Italia partneri koalitsioon võimu üle võtta.

Parempoolsetele oodatakse suurt võitu ka nende traditsioonilistes kantsides Venetos ja Liguurias. Võidu võivad nad võtta ka Marches, mis praegu on vasakpoolsete käes.

Marche ja Apuulia kaotus oleks vasakjõududele hoop, aga isegi Toscana kaotamine ei kukuta veel valitsust, arvab Rooma John Cabot’ ülikooli politoloogiaprofessor Franco Pavoncello.

Päevalehe Sole 24 Ore poliitikakommentaator Barbara Fiammeri on sama meelt, kuid tema sõnul võivad valimised otsustada liidrite nagu PD juhi Nicola Zingaretti ja peaminister Conte, eriti aga Salvini ja Meloni edasise saatuse. “Toscana valimised on Matteo Salvini jaoks otsustavad,” ütles ta.

Salvini populaarsus kahanes pandeemia ajal, kui aga tema Liiga nüüd võidab, “särab tema täht taas ja mitte keegi ei sea tema juhipositsiooni kahtluse alla”, ütles Fiammeri.

Valimistega koos läbi viidav referendum puudutab parlamendikohtade arvu. Valijailt küsitakse, kas nad on nõus kärpima alamkoja kohti 630-lt 400-le ja ülemkojas 315-lt 200-le. Eeldatakse, et valijad toetavad reformi.

Valimised peetakse pühapäeval ja esmaspäeval. Kõik valijad peavad kandma maske. Infektsioloogid hoiatavad, et jaoskondade avamine võib suurendada nakatumiste arvu hüppeliselt.

Itaalias oli kevadel esimene Euroopa riik, mida koroonaviirus laastas. Ametlikult nakatus üle riigi ligi 300 000 inimest ja suri rohkem kui 35 000.

Praegu on nakkuse tase madalam kui Suurbritannias, Prantsusmaal ja Hispaanias, kuid ööpäevane nakkusjuhtude arv on siiski üle 1000. (AFP-BNS)

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused