Itaalia ülemkohus tegi laeva arestiga inimkaubitsejate ja -õiguslaste koostööle lõpu

Laev IuventaLaev Iuventa

Valitsusvälise organisatsiooni Jugend Rettet laev Iuventa ei jõua niipea Vahemerele, et jätkata vastuolulisi ebaseaduslike sisserändajate päästeoperatsioone.

Väljaande Merkur sõnul otsustas Itaalia ülemkohus esmaspäeval kinnitada Sitsiilia Trapani kohtu eelmise aasta septembris tehtud otsust hoida laeva vahi all. Itaalias uuritakse ühingut Jugend Rettet ebaseadusliku sisserände abistamise ja toetamise eest. Laev otsiti läbi ja konfiskeeriti 2017. aasta augusti alguses Lampedusas ning itaallased andsid sellele ka tegevuskeelu Vahemerel.

Jugend Rettet vaidlustas otsuse põhjendamatuse tõttu, väites, et merepäästes ei saa vahet teha, kas inimesel on dokumendid või mitte, vaid lähtuda tuleks humanitaarprintsiipidest.

Itaalia Trapani prokuröri Ambrogio Cartosio sõnul tabati Saksa laeva meeskond kaks korda ebaseaduslike sisserändajate ülevõtmisel otse inimkaubitsejate laevalt. Mõlemal juhul ei olnud tegu merehädas inimeste aitamisega, vaid otsese inimeste vahendamisega. Kord vedas Iuvent operatsiooni lõpus inimkaubitsejate paadi tagasi Liibüa territoriaalvetesse, et seda saaks veel kasutada.

Jugend Retteti valitsusväline organisatsioon loodi 2015. aastal ja ta on suutnud viia Euroopasse üle 14 000 ebaseadusliku sisserändaja.

Kommentaarid