Itaalia uus valitsus tuleb arvatavasti parempoolne ja massiimmigratsiooni vastane

47RS180306C164

Itaalia president kohtub neljapäeval valitsuse moodustamiseks Viie Tähe Liikumise (M5S) ja parempoolse bloki liidritega.

Viie Tähe Liikumise liider Luigi Di Maio ja migratsioonivastase Põhjaliiga juht Matteo Salvini saavad president Sergio Mattarellaga kokku eraldi, kummalegi antakse võimalus põhjendada, miks just tema peaks uut valitsust juhtima.

M5S kogus parlamendivalimistel erakondadest enim hääli – 32 protsenti.

Liiga juhib aga parempoolset koalitsiooni, mis sai kõige rohkem hääli – 37 protsenti – valimisliiduna. Koalitsiooni liikmete hulgas on ka ekspeaminister Silvio Berlusconi Forza Italia.

Kummagi leeri häältest ei piisa, et üksi valitsus moodustada.

M5S-i liider Luigi Di Maio teatas juba enne konsultatsioone, et on valmis koostööks nii Põhjaliiga kui vasaktsentristliku Demokraatliku Parteiga (PD), kuid Salviniga koostööd tegemast segab teda endise peaministri Berlusconi osalus antud blokis.

“Salvinil tuleb valida revolutsiooni ja restauratsiooni vahel. Kas hüljata Berlusconi ja muuta Itaaliat või jääda temaga ja mitte midagi muuta,” ütles Di Maio.

Kahepäevase konsultatsiooniprotsessi teine tööpäev algas presidendi ja Demokraatliku Partei kõnelustega. Demokraatide vasaktsentristlik koalitsioon tuli valimistel pisut vähem kui 23 protsendiga kolmandaks.

Järgneb kohtumine Berlusconi ja Forza Italiaga ning seejärel Di Maioga.

Pärast konsultatsioone võtab president pisut aega, et otsustada, kes on valitsuse moodustamiseks küps. Vasakpoolsete võimalusi hinnatakse üsna kehvadeks ja arvatavasti moodustatakse seekord paremkoalitsioon, kes peab lahendama ka täiesti kontrolli alt väljunud  immigratsioonikriisi.

AFP

Kommentaarid