Itaalia vastukäik Brüsseli kiusule: me laseme põhja Euroopa Liidu ja Kanada vabakaubandusleppe

Itaalia asepeaminister Luigi Di Maio

Itaalia asepeaminister Luigi Di Maio sõnul hääletab Itaalia parlamendienamus Euroopa Liidu ja Kanada vabakaubandusleppe (CETA) ratifitseerimise vastu, mis nurjaks kogu kokkuleppe.

Teada on, et euroliit survestab Itaaliat võimaliku rahanduskriisiga, kui viimased pole immigrantide küsimuses Brüsselile kuulekad. See on vaatlejate arvates üks põhjus, miks Itaalia vabakaubanduslepet Kanadaga torpedeerib. On veel teinegi põhjus, sest antud leping on Di Maio sõnul lihtsalt halb ja lausa kahjulik.

“CETA läheb varsti parlamenti ratifitseerimiseks ning parlamendienamus hääletab selle vastu,” ütles Di Maio reedel Itaalia peamisele põllumajandusliidule Coldirettile.

“Iga riigiametnik, kes jätkab CETA-taoliste alatute lepete kaitsmist, eemaldatakse,” ütles Viie Tähe Liikumist juhtiv euroskeptiline Di Maio.

Itaalia eliidivastase valitsuse hinnangul ei kaitse vabakaubanduslepe riigi põllumehi ega kaitstud päritolu ja geograafilise märgistusega kaupu.

CETA leping kaotab 99 protsenti Euroopa Liidu ja Kanada vahelistest tollimaksudest. Tööstus- ja kalatoodete ning veinide ja alkoholi osas toimub leppe kohaselt täielik liberaliseerimine. Tariifid kaotatakse samuti Euroopa Liidule olulistele ekspordiartiklitele nagu maiustused, küpsetised, puu- ja köögiviljad. Küll aga jäävad tariifid samaks teatud põllumajandustoodetele, näiteks kanaliha ja munad.

Allikad: AFP-BNS

Seotud lood: EL kasutab Itaalia lähenevat võlakatastroofi euroskeptiliste jõudude mahasurumiseks

 

Kommentaarid