Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Jaapan taastab sõjaeelse traditsioonilise isamaalise kasvatuse

28.12.2015
Shinto

Jaapan valmistub koolidesse uuesti sisse viima traditsioonilisi väärtusi, mis jaapani rahvuslaste sõnul juuriti välja Teise maailmasõja võitjariikide poolt, kirjutab The Wall Street Journal.

Hariduses traditsioonilise eetika taastamine on osa peaminister Shinzō Abe plaanist teha Jaapan tugevamaks, uhkemaks ja tulevikku vaatavaks riigiks, kus oleks vähem süütunnet Jaapani mineviku eest. Kuigi peaminister ise kuulub Liberaaldemokraatlikku Parteisse, toetab teda eelkõige partei rahvuskonservatiivne tiib.

Rahvuskonservatiivsemate vaadetega jaapanlased leiavad, et paljud Jaapani noored suhtuvad oma riiki ja selle ajalukku negatiivselt, kuna koolides keskendutakse liiga palju võitjariikide käsitlusele Teisest maailmasõjast. Seetõttu on Abe valitsus seadnud haridussüsteemi eesmärkideks isamaalise kasvatuse ja Jaapani ajaloo, traditsioonide ning ainulaadse kultuuri, sealhulgas šintoistliku ellusuhtumise rõhutamise.

Nende reformide eeskujuks on keiser Mutsuhito hariduspõhimõtted 1890. aastast, mille sihiks oli Lääne mõjude tasakaalustamiseks säilitada Jaapani traditsioone. Mutsuhito pidas eriti oluliseks järgnevaid väärtusi:

1. Austa oma vanemaid

2. Hoolitse oma vendade ja õdede eest

3. Ela harmoonias oma abikaasaga

4. Usalda oma sõpru ja ole nende jaoks usaldusväärne

5. Ela tagasihoidlikult ja mõõdukalt

6. Ole kõigi vastu heatahtlik

7. Pühendu õppimisele ja ameti omandamisele

8. Kogu teadmisi ja arenda oma andeid

9. Täiusta oma isiksust

10. Tee tööd ühise hüvangu nimel

11. Austa põhiseadust ja järgi kõiki seadusi

12. Hädaolukorras teeni vapralt riiki