Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Johnson kritiseeris teravalt May pehmet Brexitit

-
04.09.2018
Brexiti banner
© Kuvatõmmis

Briti endine välisminister Boris Johnson ründas esmaspäeval 3.09.18 peaminister Theresa May Brexiti-poliitikat.

Kriitika ilmselt süvendab spekulatsioone, et Johnson plaanib May kukutamist. Ta lahkus välisministri kohalt juulis protestiks May Brexiti-poliitika vastu.

Johnson kirjutas ajalehes Daily Telegraph, et niinimetatud Chequersi plaan sidemete hoidmiseks Euroopa Liiduga ka pärast Brexitit nõrgestab Suurbritannia positsiooni. Johnsoni hinnangul jätab see Suurbritannia EL-ist seotuks tingimustel, mis ei anna Suurbritanniale vastutasuks midagi.

Johnsoni väitel annab May EL-i juhtidele võidu, üritamatagi koostada plaani, mis tugevdaks Suurbritannia positsiooni pärast lahkumist.

“Suurbritannia on läinud lahingusse, juhttankil valge lipp,” kirjutas Johnson. Tema sõnul nõustus Suurbritannia maksma EL-ile lahkumise eest 40 miljardit naela ja sai selle eest vastu “kaks kolmandikku eimillestki”.

Suurbritannia lahkub EL-ist märtsis, kuid lahkumisleppe kõnelused takerdusid lahkhelide tõttu May valitsuses. Ministrid olid eri meelt selles, kui tihe peaks olema EL-i ja Briti majandussuhe pärast Brexitit.

Juulis otsustasid ministrid peaministri maaresidentsis Chequersis, et Ühendkuningriik joondub EL-i reeglitega, kui Suurbritannia saab blokiga vabalt kaubitseda. Otsusega polnud nõus Brexiti käremeelseimad toetajad ning Johnson astus välisministri kohalt tagasi.

Johnson väidab, et niinimetatud Chequersi lepe ei lase Ühendkuningriigil sõlmida maailma riikidega kaubandusleppeid. “Me jääme EL-i taksole, kuid seekord oleme pagasnikus lukus. Meil ei saa olema mingit sõnaõigust sihtkoha üle,” kirjutas Johnson. “Me ei saa kontrolli tagasi — me kaotame kontrolli.”

May pressiesindaja James Slacki sõnul on Johnsoni vastuseis Chequersi plaanile kõigile teada ning “selles artiklis pole uusi ideid, millele vastata. Praegu vajame tõsist juhtimist tõsise plaani alusel ning täpselt see on see, mis riigil on selle peaministri ja selle Brexiti-plaaniga,” lisas Slack.

Parlament tuleb teisipäeval pärast suvevaheaega taas kokku. EL-i liidrid suhtuvad Chequersi plaani jahedalt.

Niinimetatud pehme Brexiti toetajad Konservatiivsest Parteist esitasid esmaspäeval oma ettepaneku, mille alusel jääks Ühendkuningriik EL-i kaupade ja teenuste ühisturule Brexiti järel kolmeks aastaks ning peab sel perioodil EL-iga kaubanduskõnelusi.

Konservatiivist parlamendisaadiku Nick Bolesi sõnul on see ettepanek Chequersi plaanist parem, sest võimalus, et Chequersi plaan parlamendi läbib on “nullilähedane”.

AP/BNS