Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Johnson: Suurbritannia on valmis lahkuma kaubanduskõnelustelt leppeta

16.10.2020
Briti peaminister Boris Johnson.
© Scanpix

Suurbritannia on valmis lahkuma Brexiti-järgsetelt kaubanduskõnelustelt leppeta, kui Euroopa Liit oma positsioni ei muuda, ütles peaminister Boris Johnson reedel.

Tema sõnul ei suhtu EL läbirääkimistesse tõsiselt, mistõttu peab Suurbritannia olema valmis toimima jaanuarist alates Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) reeglite järgi, kui Brüssel just oma lähenemist fundamentaalselt ei muuda.

EL keeldub sõlmimast Suurbrianniaga sellist kaubanduslepet nagu Kanadaga, ehkki just seda London soovib, lisas Johnson.

Johnsoni avaldus on vastus EL-i liidritele, kes ütlesid neljapäeval Brüsselis alanud tippkohtumisel, et Ühendkuningriik peab oma positsioonides järele andma, kui ta tahab, et kokkulepe võimalikuks saaks.

Britid olid varem ähvardanud kõnelustelt lahkuda, kui EL-i tippkohtumise lõpuks – reede õhtuks – kokkuleppele ei jõuta.

Nii kaugele Johnson siiski ei läinud, kuid tema sõnul näib EL olevat leppe põhiidee hüljanud.

“Nii palju kui mina aru saan, on nad vabakaubandusleppe idee hüljanud… Kui nende suhtumine põhimõtteliselt ei muutu, läheme Austraalia lahenduse peale välja,” ütles ta.

Austraalial ei ole EL-iga kõikehõlmavat kaubanduslepet.

Suurbritannia astus Euroopa Liidust välja 31. jaanuaril ning lahkub EL-i ühisturult ja tolliliidust 31. detsembril, mil saab läbi 11 kuud kestev üleminekuperiood.

Briti välisminister Dominic Raab süüdistas samuti EL-i jäikuses, kuid ütles, et erimeelsused on väga väiksed.

“Kokkulepe tuleb saavutada, aga selleks on vaja paindlikkust mõlemalt poolelt,” ütles ta BBC-le. “Euroopa Liidul tundub seda pisut puudu jäävat.”

Raabi sõnul ollakse eri meelt vaid kahes küsimuses: EL-i laevade pääsus Briti kalavetele ja “võrdsetes mängureeglites”, mis tagaksid Suurbritannia ja EL-i õiglase majanduskonkurentsi. (AFP-AP-BNS)