Jussi Halla-aho õpetus: “Ülejooksikud jäävad tavaliselt lõhkise küna ette”

Rubriik Maailm On
- Updated
©AFP/Scanpix
Põruja Timo Soini ja võitja Jussi Halla-aho. Pilt on pärit 2017. aasta parteikongressilt.

Uute Uudiste kaasautor Paul Oja toob ära ühe Soome valimiste järellainetusest nopitud õpetliku loo, mis osalt haakub ka poliitiliste päevasündmustega Soome lahe lõunakaldal.

“Paar päeva pärast seda, kui Timo Soini 2017. aasta suvel oli Põlissoomlaste parlamendirühma lõhki ajanud, nentis erakonna uus esimees Jussi Halla-aho pressikonverentsil õlgu kehitades: “Ülejooksikud jäävad tavaliselt ikka lõhkise küna ette”.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Timo Soini alustas oma poliitikuteed Põlissoomlaste eelkäija, Soome Maaeluerakonna (SMP – Suomen Maaseudun Puolue) ridades. Oma karjääri meenutades rääkis Soini saates „Asja tuum“ (Asian ytimessä) 08. jaanuaril 2019:

“SMP oli hea partei ja selle moraalne põhi pidas vastu lõpuni. Kuid erakond ei osanud oma toetust õigesti ära kasutada. Nüüd on Põlissoomlastega kahjuks juhtunud samuti, ja selle põhjuseks on juhtimiskriis. Nii kaua kui Vennamo juhtis SMP-d, see oli tugev erakond, nii kaua kui Soini juhtis Põlissoomlasi, ka see oli tugev erakond.“

Saatejuht: “Mille põhjal te väidate, et praegused Põlissoomlased ei ole tugev erakond?”

Soini: “No seda näeb ometi igaüks. Vanasti tuli kaks põmakat, kaks suurt valimisvõitu, 38 ja 39 kohta parlamendis. Ei Põlissoomlastele nüüd midagi niisugust tule.”

14. aprilli valimistel sai Põlissoomlaste erakond 17,5% antud häältest, jäädes enim hääli saanud Sotsiaaldemokraatidest maha ainult 0,2 protsendiühiku võrra. See tulemus kindlustas neile Eduskunnas 39 kohta. Häältesaagi rekordi omanikuks osutus Jussi Halla-aho, kelle poolt anti 30 527 häält.

Erakond Sinine Tulevik, mis oli loodud Soini poolt meelitatud ärahüppajate baasil, sai 1% häältest. Põlissoomlastest lahku löönud poliitikud jäid kõik Eduskunta valimata. Soini aga ei seadnud oma kandidatuuri üles ei erakonna esimehe valimistel 2017, ei tänavustel Soome ega ka europarlamendi valimistel. Nii jääb talle endiselt võimalus väita, et ta ei ole oma elus kordagi valimistel lüüa saanud.

Nähtus ei ole võõras ka Eesti poliitikale. Nägime üht erakonnast lahkujat valitsuskoalitsiooni läbirääkimiste ajal. Nägime üht parlamendisaadikut, kes oma erakonna poliitika vastu hääletas ja pärast meediale antud nutuse avaldusega oma seisukohta seletada püüdis.

Nendele võiks pilk Timo Soini karjäärikaarele pakkuda mõtlemisainet. Ja meelde jätta tasuks ka Jussi Halla-aho ütlemine pressikonverentsil: “Ülejooksikud jäävad tavaliselt ikka lõhkise küna ette”.”

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused