Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Ka Suurbritannia põllumehed püüavad igasugustel ettekäänetel kohalikke mitte värvata

-
24.05.2020
Töö Suurbritannia tomatikasvatuses.
© Reuters/Scanpix

Suurbritannias on põllumehed samuti hädas hooajatööliste leidmisega ja paljud põllumajandusettevõtted väldivad justkui teadlikult kohalike brittide tööle palkamist. Briti valitsuse käivitatud kampaania „Pick for Britain“, millega kutsutakse üles palkama põllutöödele koroonapandeemia tõttu sundpuhkusele ja tööta jäänud kohalikke, ei ole olnud väga edukas.

Hiljuti avaldas üks selles programmis osalev põllumajandusettevõte töökuulutuse, kus puuvilja- ja marjakorjajatele esitatud nõuete hulgas oli ka teatud võõrkeelte oskus. Kentis asuv ettevõte ootab kandidaatidelt rumeenia või bulgaaria keele suurepärast oskust, inglise keel tulevat kasuks mõningatele kohtadele kandideerimisel.

Odavat välistööjõudu ja massilist migratsiooni toetavad põllumajandusettevõtjad ja peavoolumeedia ajakirjanikud väidavad sageli, et britid on põllutöö jaoks „liiga laisad“ ning õigustavad võõrtööliste kohale toomist koroonviiruse ajal väitega, et kohalikud ei taha põllule tööle tulla. Ent kui brittide kandideerimist – välja arvatud juhul, kui nad räägivad vabalt bulgaaria või rumeenia keelt – isegi ei kaaluta, siis võib tõepoolest jääda mulje, nagu kirjutab Nigel Farage’i pikaaegne kolleeg Gawain Towler, et „Pick for Britain“ laadsed kampaaniad on juba ette läbikukkumisele määratud.

Teisipäeval esines prints Charles videopöördumisega, milles kutsus üles tudengeid ja koroona tõttu sundpuhkusele või tööta jäänud inimesi kandideerima hooajalistele põllutöödele. See võimaldaks neil aidata Briti põllumehi, samal ajal kui valitsus maksaks endiselt kinni 80% nende töötasust. Hetkel on Suurbritannias ligi 7,5 miljonit inimest, kelle palka sundpuhkuse ajal subsideerib valitsus ning aprillis kandideeris umbes 50 000 britti hooajalistele põllutöödele. Tööle võeti neist vaid 112.

Peamiseks põhjuseks on väga kummalised nõudmised kandidaatidele, mis panevad kohalikud britid kandideerimisel ebasoodsasse seisu. Näiteks kehtib nõudmine, et töötajad peavad elama töökohas koha peal, isegi juhul kui nende elukoht asub töökoha vahetus läheduses. Varasemalt oli täiesti tavaline, et töötajad korjati hommikul ümbruskonnast bussi peale ja sõidutati tööle. Nüüd aga eelistatakse ilmselt koha peal elavaid võõrtöölisi vaesematest EL-i riikidest.

Lisaks nõutakse enne tööleasumist kahenädalast karantiini ja seejärel veel kahenädalast väljaõppe perioodi, mis soosib taas üksikuid võõrtöölisi, mitte kohalikke perekonnainimesi. Koha peal elamise eest küsitakse aga ka üüri, mis annab ettevõttele taas võimaluse kulusid kokku hoida.

Allikad: The Telegraph, Breitbart