Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kapitooliumi rünnakut uurinud komitee hävitas materjalid, et takistada vabariiklaste poolset edasist uurimist

12.08.2023
Kapitooium, Washington
© Scanpix

2021. aasta algul toimunud Washingtoni Kapitooliumi rünnakut uurinud 6. jaanuari komitee rikkus esindajatekoja uue spiikri Kevin McCarthy nõuet hoida alles kõik uurimisega seotud dokumendid, tõendusmaterjalid ja ärakirjad ning hävitas suure osa uurimise käigus kogutud materjalidest. Sellise väitega tuli hiljuti avalikkuse ette vabariiklasest kongresman Barry Loudermilk, kes ütles, et 6. jaanuari Kapitooliumi rünnakut uurinud komitee ei ole säilitanud dokumente, andmeid ja videoid korrektselt. Samuti on kadunud Bideni Valge Majaga toimunud kommunikatsiooni failid.

Praeguseks tegevuse lõpetanud komitee, mida vedasid demokraadid ja kuhu kuulus kõigest kaks vabariiklasest kongresmeni, ei ole ühtlasi suutnud esitada tõendeid 6. jaanuaril Kapitooliumi turvasüsteemides esinenud tõrgete uurimise kohta. „Sellisel tasemel uurimise puhul kasutatakse tavaliselt mõnda andmebaasi ja materjalid digitaliseeritakse ja indekseeritakse. Midagi sellist siin ei olnud. Saime lihtsalt töötlemata andmeid,“ ütles esindajatekoja administratsiooni järelevalve alakomisjoni esimees Loudermilk. „Meil kulus kõige läbitöötamiseks hulk aega ja ühe asjana märkasime, et me pole saanud mingeid andmeid Blue Team’ilt [mis pidi tegelema turvasüsteemide tõrgete uurimisega].“

Loudermilk lisas, et Blue Team jäeti uurimisest kõrvale veel enne, kui neil õnnestus turvatõrgete kohta midagi välja selgitada, sest komitee kavatses algusest peale süüdistada Kapitooliumi intsidendis endist presidenti Donald Trumpi.

6. jaanuari komitee kutsus kokku tollane esindajatekoja spiiker, demokraat Nancy Pelosi ja seda juhtis demokraat Benny Thompson. Ehkki komiteesse oleks pidanud kuuluma kaheksa demokraati ja viis vabariiklast, lükkas Pelosi enda suva järgi kaks vabariiklasest kandidaati tagasi, mille järel taandas McCarthy kõik viis kandidaati. Pelosi valis seejärel välja kaks Trumpi-vastast vabariiklast.

Komitee kuulas ära enam kui 1000 tunnistajat, kes andsid oma tunnistuse tavaliselt vande all, suletud uste taga. Vaid üksikud tunnistajad kuulati ära avalikult, kus nende ülestunnistused ka salvestati. Tehti videoid ja transkribeeriti ütlusi, kuid kõigest üksikuid neist näidati avalikkusele. Mitmed tunnistajad on kaevanud, et nende tunnistust on valikuliselt toimetatud, misläbi on öeldu tähendus muutunud. Tunnistajate sõnul süüdistasid komitee liikmed neid avalikult kuritegudes, omamata mingeid tõendeid. Vabariiklased kahtlustasid ühtlasi, et komitee suhtles uurimise teemadel Bideni Valge Maja ja justiitsministeeriumiga. Seetõttu kirjutas McCarthy komiteele kohe pärast 2022. aasta novembri vahevalimisi, mil vabariiklased saavutasid esindajatekojas enamuse, nõudes kõigi kogutud materjalide korrektset säilitamist. „On hädavajalik, et kõik kogutud informatsioon säiliks, mitte ainult institutsionaalseks kasutuseks, vaid läbipaistvuse huvides ameerika rahvale,“ kirjutas ta. „Ameeriklastel on õigus teada, et teie poolt esitatud süüdistused on tõendatud faktidega.“

Komitee esimees Thomspon lubas kõik materjalid alles hoida, kinnitas seda isegi CNNi kanalil, kuid hilisemas kirjas Loudermilkile tunnistas Thompson, et komitee ei olnud hoidnud alles materjale, mida ta nimetas ajutiseks, s.t videoid jm, mida komitee ei kasutanud „avalikel ärakuulamistel, mida ei avaldatud ametlikult“ või mida ei kasutatud edasises uurimistegevuses. See tähendab, et komitee ei hoidnud alles töötlemata materjale, mille kogumiseks kulus mitmeid kuid ja miljoneid dollareid.

Konservatiivne raadiohääl Mark Levin viitas oma saates Mark Levin Show, et komitee hävitas ilmselt kõik materjalid eesmärgiga takistada vabariiklaste poolset edasist uurimist. Komiteel õnnestus takistada ka Trumpi ligipääsu andmetele, sest need oleksid võinud olla kohtus abiks tema kaitsjatele.

 

Allikas: Breitbart News, Fox News