Karikatuuriks muutunud May: kas Suurbritannia päästaksid marksistid, euroliit või Halloween?

Maailm,
- Updated
©Wikimedia Commons
Halloweeni Zombi May

Brexiti pooldajad on teravalt kritiseerinud karikatuuriks muutunud peaminister Theresa May’d ja tema tegutsemist võimu loovutamisel progressiivsele sotsialistlikule varikabinetile ning Brüsselile.

Pärast teisipäeval seitse tundi kestnud valitsuse istungit teatas Suurbritannia peaminister Theresa May, et plaanib küsida Brüsselilt veel ühte „lühikest“ (30. juuni) või pikemat (31. oktoober) pikendust Brexiti edasilükkamiseks, mis lõpeks tema sõnul kohe, kui lahkumislepe on parlamendi alamkojas heaks kiidetud. Kuna May lahkumislepe hääletati alamkojas juba kolmandat korda maha ja sellele on seni puudunud toetus, ei olnud niisugune asjade käik kuigi ootamatu. Küll aga oli ootamatu see, et May pakkus sisuliselt võimu ülevõtmist vasakäärmuslike vaadetega leiboristide juhile Jeremy Corbynile. Pikema edasilükkamise tõttu  peaks Suurbritannia ära tegema ka eurovalimised ning sisuliselt osalema nende mitte just väga armastatud võimuorganite töös, kellest referendumil hääletanud briti rahvas lahku minna soovis. Olukord on seega ületanud juba igasuguse absurdsuse piirid.

Peaminister ütles oma lühikeses teates, et kavatseb koos Corbyniga maha istuda ning leppida kokku plaanis selle üle, millised saavad edaspidi olema Suurbritannia suhted Euroopa Liiduga. See plaan sisaldaks ka EL-i poolt heaks kiidetud lahkumislepet. May lisas, et kui kahe partei liidrid ei suuda ühise lähenemise osas kokkleppele saada, siis panevad nad paika mitu erinevat tulevikuvisiooni, millega minnakse alamkoja ette. Mis omakorda tähendab, et Brexiti saatuse üle otsustamine antakse täielikult opositsiooni kätte.

Peaministriparteiga koalitsioonis olev PõhjaIirimaa Demokraatlik Unionistlik Partei (DUP) süüdistas May’d, et too annab Brexiti tuleviku allhanke korras Jeremy Corbyni otsustada ja nimetas peaministri tegutsemist läbirääkimistel EL-iga kahetsusväärseks.

Endine Suurbritannia välisminister ja EL-ist lahkumise kampaania „Vote Leave“ üks aktiviste Boris Johnson kirjutas: „Praegu paistab, et Suurbritannia kaubanduspoliitika ja seadusandlik pädevus olulistes küsimustes antaksegi üle Brüsselile – ilma sõnaõiguseta Ühendkuningriigile.“ Ta lisas, et riigile sunnitakse peale nõustumist selliste lahkumistingimustega, mis ei ole kohe sugugi see, mida lubati inimestele, kui nad hääletasid lahkumise poolt.

„Peaminister ja valitsus on otsustanud, et ükskõik milline lepe on parem kui leppeta lahkumine; ja see on tõesti väga-väga halb lepe, selline, mis jätab meid endiselt EL-i juhtimise alla. Mina ei saa mitte mingitel tingimustel hääletada leppe poolt, mis sisaldab tolliliitu jäämist, sest ma leian, et see ei vasta referendumi tulemustele,“ ütles Johnson.

Hilisemas teleesinemises BBC-s hoiatas Johnson, et kui Corbyn peaks saama oma tahtmise, siis jääb Ühendkuningriik tolliliitu ja riik ei saa kontrollida ise oma kaubanduspoliitikat, sama kehtib seadusandluse kohta.

Konservatiiv Jacob Rees-Mogg aga ütles, et toetuse saamine tuntud marksistilt [Jeremy Corbyn] ei tõsta kohe kuidagi usaldust konservatiivide suhtes. „Valitsuse selline lähenemine on ebaõnnestunud ja sellel puudub ka demokraatlik legitiimsus. Inimesed ei ole hääletanud Corbyn-May koalitsioonivalitsuse poolt, nad hääletasid konservatiivse valitsuse poolt,“ rääkis Rees-Mogg.

Konservatiivne kolmunist James Delingpole aga nimetas May’d Ühendkuningriigi ajaloo kõige halvemaks peaministriks. „Tema karjäär jõudis punkti, kus vaid üks mõistlik ja tubli tegu oleks veel õigustanud tema ääretult ekslikku otsust tõusta maailma vägevaima riigi peaministritoolile: selleks oleks olnud Brexiti läbiviimine,“ kirjutab Delingpole. „Ja see oleks olnud lihtne. Tal oleks tulnud vaid tunnistada, et tema valitsus on jõudnud Brexiti osas seisu, kus olemasoleva lahkumisleppega edasi liikumine oleks võimatu; ja et seetõttu ei ole tal enam muud võimalust, kui nõustuda valijate selge ning demokraatlikul teel väljendatud sooviga viia läbi nn leppeta Brexit. Ja seejärel oleks ta teatanud oma tagasiastumisest.“

Jeremy Corbyn on öelnud, et tahab n-ö pehmet Brexitit, lisaks on EL-i pooldajatest leiboristid avaldanud soovi viia läbi uus referendum praeguse lahkumisleppe üle.

Allikas: Breitbart

Refereeris Triin van Doorslaer

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused