Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kas Põlissoomlased lähevad vastu uuele Suurele Põmakale?

-
12.04.2019
© Reuters/Scanpix

Kuna Soome valimised on juba eeloleval pühapäeval ja Põlissoomlaste positsioon enne valimisi hea, annavad Uued Uudised olukorra tutvustamiseks taas sõna meie mehele Soomes Paul Ojale.

“Põlissoomlaste erakond saavutas Soome ajaloos enneolematu valimisvõidu 2011. aasta parlamendivalimistel. Erakonna toetus tõusis 19%-ni ja rahvasaadikute arv parlamendis 5-lt 39-le. Põlissoomlased võtsid sisse kolmanda koha Soome parlamendiparteide seas. Saalis, kus erakonna aktivistid häältelugemist jälgisid, tõusis Timo Soini valimispäeva õhtul lavale ja lajatas mikrofoni oma kuulsa hüüdlause: „Tuli Iso jytky!“ („Tuli Suur Põmakas!“).

Täna tundub olukord arenevat samas suunas. Kreeta Karvala analüüsib 11. aprilli Iltalehti juhtkirjas Põlissoomlaste viimase aja tormilist tõusu. Ta leiab, et pärast erakonna lagunemist kaheks on Põlissoomlaste osa Jussi Halla-aho juhtimisel suutnud pakkuda väljundit inimeste pettumusele paremini kui ükski teine partei.

Põlissoomlaste edu põhjust nähakse ka eriti heas valimiskampaanias, mis on raskemad rõhud asetanud peale sisserännupoliitika veel „kliimahüsteeria“ tõrjumisele. Karvala juhib tähelepanu seigale, et üksi teemade valik erakonna edu ei seleta. Tähtsat rolli mängib ka teiste parteide suutmatus Põlissoomlaste väljakutsetele vastata ja etteheiteid pareerida.

Halla-aho ise räägib Facebookis ühest olulisest teemast veel. „On fakt, et eelmisel perioodil kirjutas päris suur hulk sotside ja vasakliidu parlamendisaadikutest alla seaduseelnõule, mis taotles vajaduspiirangu lõpetamist tööjõu sisseveole. Sotside esimees Antti Rinne on otsesõnu teatanud, et ta tahab lõpetada koristajate ja ehitajate sisseveo igasuguse piiramise. On täiesti teadmata, mida need erakonnad järgmisel valimisperioodil selles suhtes teha võivad.

Soomes ei ole puudus tööjõust üldse, vaid odavast tööjõust. Kui töö eest ei saa palka, mille eest elada võiks, ei ole ka selle töö tegijaid. Neid võib leida ainult arengumaadest, kuna arengumaalane tahab eelkõige Euroopasse ja seepärast võtab töö vastu millise palga eest tahes. Tema toimetulekutoetus jääb aga maksumaksja kanda.”

Neljapäevases (11.04.) erakondade esimeeste valimisväitluses küsiti, kes ei oleks nõus minema tulevasse valitsusse koos Põlissoomlastega. Kõige kräbedamalt tõusid Vasakliidu esimehe Li Anderssoni  ja roheliste esimehe Pekka Haavisto käed, riburada pidi lisandusid neile veel mitmed teised.

Jussi Halla-aho kommenteerib asja nii: „Olen olnud erakonna esimees poolteist aastat. Kogu selle aja on teised parteid iga natukese aja tagant kuulutanud, et nemad Põlissoomlastega koostööd teha ei taha. Sellest on saanud poliitilise keskustelu pidev taustamüra, mida ei ole mõtet iga kord eraldi kommenteerida.“

Yle tellitud värskeim arvamusküsitlus annab erakondade toetuse kohta järgmised andmed: esikohal on endiselt sotsiaaldemokraadid, 19,0%, teiseks on tõusnud Põlissoomlased, 16,3%, möödudes koonderakonnast, kelle toetus on 15,9%. Seis on ajalooline – pole veel kunagi juhtunud, et kõigi erakondade toetus valimiste ajaks oleks alla 20%.

Rebimine on kõva, ja milline on lõpptulemus valimispäeva, 14. aprilli õhtul, seda ei tea keegi.”