“Kes tapab kuninganna?” – kas Angela Merkeli karjäär poliitikuna saab Hessenis surmahoobi?

Maailm,
©Reuters/Scanpix
Kõik märgid näitavad, et Angela Merkeli üleskutse süürlastele tulla Saksamaale lõpetas tema poliitilise karjääri.

Saksa liidukantsler Angela Merkel seisab pühapäeval Hesseni liidumaa valimistel silmitsi järjekordse hoobiga valitsuskoalitsioonile.

Konservatiivne päevaleht Die Welt kirjutab, et kui CDU Hassenis kaotab, võib see vallandada protsessi, mis “läheb Merkelile maksma kõik tema ametid”. “Kes tapab kuninganna?” küsib leht provokatiivses pealkirjas.

Kahe nädala eest hülgasid Baieri valijad kaks liitlast, kellega Merkelil tuleb valitsuskoalitsiooni püsimiseks arvestada – tema konservatiivide sõsarpartei Kristlik-Sotsiaalse Liidu (CSU) ja vasaktsentristliku Sotsiaaldemokraatliku Partei (SPD).

CSU sai 14. oktoobri valimistel 37,2 protsenti häältest, kaotades nõnda absoluutse enamuse jõukal liidumaal, kus nad on alates 1960. aastast pea üksi valitsenud. Merkeli teine koalitsioonipartner SPD 9,7 protsendiga viienda tulemuse.

Sel pühapäeval seisab sama katsumus ees Merkeli Kristlik-Demokraatliku Liidu (CDU) ustaval võitlejal, Hesseni peaministril Volker Bouffieril. Arvamusküsitlused annavad CDU-le Hessenis 26 protsenti häältest, viie aasta eest said nad 38 protsenti.

Näib, et Merkeli laiapõhjalised kompromissvalitsused sotsiaaldemokraatidega on viimastel aastatel valijate silmis veetluse kaotanud. “Mõlemal suurel parteil napib loomingulisi, tulevikkuvaatavaid vastuseid suurtele küsimustele,” kirjutab ajaleht Süddeutsche Zeitung.

Suurte erakondade langusest on enim võitnud kaks väiksemat parteid – immigratsioonivastane Alternatiiv Saksamaale (AfD) ning vasakpoolsed Rohelised. AfD on viimaste aastatega pääsenud 16 Saksa liidumaast 15 parlamenti ja ka föderaalparlamenti Berliinis. Protestiparteina võtab AfD CDU-lt ja SPD-lt hääli ilmselt ka Hessenis.

CDU lüüasaamine Hessenis oleks Merkeli jaoks valusam hoop kui sõsarpartei CSU kesine tulemus Baierimaal, sest seaks kahtluse alla tema positsiooni enne erakonna juhi valimisi detsembris.

Allikas: AFP-BNS

Kommentaarid

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused