Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kliimahullus süveneb: toit, kütus, rõivad ja energia tahetakse talongide alla viia

12.03.2023
Vanemad inimesed mäletavad talongimajandust hästi.
© Scanpix

Nn kliimamuutustega võitlemise plaanid muutuvad viimasel ajal üha radikaalsemaks. Putukate söömisest räägitakse juba täiesti avalikult, samuti soovitatakse koroonapiirangute eeskujul n-ö kliimapiiranguid. Lisaks on Leedsi ülikooli teadlased tulnud välja ettepanekuga võtta kasutusele toidutalongid.

Ajakirjas Ethics, Policy & Environment avaldatud teadusartiklis leiavad Nathan Wood, Rob Lawlor ja Josie Freear, et poliitikud peaksid planeedi päästmise nimel kaaluma tõsiselt toidutalongide kasutuselevõttu ja toidu normeerimist. Lisaks toidule tuleks talongide alla viia ka kütus, lennukiga lendamine, rõivad ja kodumajapidamises kasutatav energia. Ühtlasi soovitavad Ühendkuningriigi akadeemikud nn süsinikupassi kasutusele võtmist, millega saaks jälgida igaühe süsinikujälge.

Autorite arvates on nende ettepanek talongide juurutamisest vägagi mõõdukas idee, sest ajalooliselt (olgugi, et täiesti teistsugustes olukordades, nt II maailmasõja ajal) on talongide kasutamisega lepitud, seda on isegi tervitatud või nõutud. Nende sõnul on normeerimine õiglasem kui nt süsiniku emissioonide maksustamine ja nad väidavad, et isegi kui inimestele sellised meetmed ei meeldi, ei jää valitsustel peagi muud üle, kui viia sisse kliimapiirangud, sh toidutalongid.

„Senine ebaedu fossiilkütustest loobumisel tähendab, et tulevikus võivad valitsused, juhul kui nii otsustakse, seista silmitsi vajadusega vähendada emissioone väga kiires tempos. Kuna valitsused lükkavad praegu olulist tegutsemist edasi, on tõenäoline, et selleks ajaks, kui valitsused otsustavad tõhusalt tegutsema hakata, on emissioonide vähendamise vajadus pakiline. Tegelikult olemegi ilmselt juba selles punktis,“ leiavad autorid. Autorid leiavad, et nimetatud ettepanekute eiramisel oleks katastroofilised tagajärjed.

Autorid nõustuvad, et avalikkust tuleb toidutalongide kasutamise vajalikkuses hoolega veenda. Nende arvates on meetme edukuse pant „avalikkuse tahe – või veenmine selle vajalikkuses –  toetada valitsuse otsust leevendada kliimamuutusi“. Autorite sõnul on vaja korraldada avalikke nügimiskampaaniaid (mis iseenesest ei oleks kindlasti midagi uut; tasub vaid meenutada, kuidas toimus inimeste hirmutamine ja „veenmine“ koroonapandeemia ajal).

Autorite arvates tuleb avalikkusele kinnitada, et normeerimine ja piiramine ei kehtiks asjade kohta, mida on piisavalt, ehkki samas artiklis viitavad nad ühtlasi vajadusele piirata ka külluslikult saadaolevate kaupade kättesaadavust. Selline ilmne vastuolu ei takista neid järeldamast, et „normeerimine mängib olulist rolli pluralistliku reageeringu puhul kliimamuutustele“.

Brexiti eestvedaja Nigel Farage kommenteeris artiklit, nimetades seda hullumeelseks, ent väljendas samas pelgu, et niisugused ideed võivadki peagi muutuda valdavaks. Kanada kultuurikriitik Jordan Peterson aga kirjutas sarkastiliselt: „Proovige aga ja vaadake, mis hakkab juhtuma.“

Allikas: The European Conservative