Konservatiivne ja euroskeptiline Hollandi Demokraatlik Foorum saadab europarlamenti kolm saadikut

Demokraatliku Foorumi liider Thierry Baudet valimiste järel.

Euroopa Parlamendi valimistega tegi eile algust Holland ja esmakordselt pääses europarlamenti konservatiivne Demokraatlik Foorum.

Esialgsete tulemuste kohaselt võitis kõige enam kohti Hollandi Tööpartei (PvdA). Kokku saavad nad 26-st kohast viis (varem oli kolm).

Vasakpoolsetel sotsidel läks üle ootuste hästi ilmselt tänu sellele, et nende esinumbriks oli praegune Euroopa Komisjoni asepresident ja Hollandi endine välisminister, föderalist Frans Timmermans. Tegemist on tuntud nimega ja Hollandis populaarse poliitikuga ning see aitas kaasa sotside võidule, kelle toetus muidu on kõigest 7-8%.

Enne valimisi näitasid küsitlused, et valimisvõidu nimel hakkavad vägikaigast vedama peaminister Mark Rutte Rahvapartei Vabaduse ja Demokraatia Eest (VVD) ja kiiresti väga suurt populaarsust kogunud konservatiivne ning euroskeptiline partei Demokraatia Foorum (FvD).

Esialgsed valimistulemused aga näitavad, et VVD saab neli kohta ja FvD kolm kohta. Neli kohta saavad veel kristlikud demokraadid (CDA) ja kolm kohta rohelised. Liberaalid (D66) saavad kaks kohta (varasemalt oli neil neli kohta).

FvD europarlamendi nimekirja esinumber Dirk Jan Eppink kinnitas aga, et ehkki kokku saadi vaid kolm kohta, on nad tulemusega väga rahul. „See on hea algus ja annab meile võimaluse minna Brüsselisse, alustada seal hädapiduri tõmbamist ning võimu tagasi toomist Hollandisse,“ ütles Eppink. FvD jaoks on need esimesed europarlamendi valimised.

Geert Wildersi Vabadusparteil (PVV) läks oodatust palju halvemini. Praeguse seisuga jäi neile neljast kohast alles vaid üks ja pärast lõplike tulemuste selgumist võib juhtuda, et nad jäävad ka sellest kohast ilma. Wilders on kaotanud palju toetajaid FvD-le, kes on jõuliselt võtnud üle parempoolse niši Hollandi poliitmaastikul.

Geert Wilders oli valimistulemustes loomulikult pettunud, kuid kinnitas, et jätkab võitlust. „Kahjuks kaotas PVV kohti. Lootsime rohkem, kuid ka oma ühe kohaga kavatseme jätkata võitlust Euroopa Parlamendis ning astume koos oma Euroopa sõpradega karmilt vastu EL-i monstrumile, islamiseerimisele ja massiimmigratsioonile!“ kirjutas Wilders Twitteris.

Peaminister Mark Rutte tunnistas ajakirjanikele, et on pettunud, sest lootis ikkagi saada valimisvõitu.

Lõplikud tulemused selguvad järgmise nädala esmaspäeval, pärast seda, kui valimised on toimunud kõikides EL-i riikides.

Allikas: De Telegraaf, The Post Online

Refereeris Triin van Doorslaer

Kommentaarid